Select Page

وزن شما می تواند تاثیر مستقیمی بر میگرن داشته باشد. پس از ارزیابی ۱۲ تحقیقی که روی۳۰۰ هزار نفر انجام شد، محققان دریافتند که افراد چاق ۲۷ درصد بیش از سایرین در خطر ابتلا به میگرن هستند. همچنین افرادی که وزنی کمتر از نرمال دارند، ۱۳ درصد بیش از افراد متوسط دچار میگرن می شوند.

محققان ایتالیایی و آمریکایی گزارش داده اند که کاهش وزن می تواند موجب کاهش سردرد های میگرنی و بهبود کیفیت زندگی بیماران میگرنی شود.

کلودیو پاگانو پروفسور پزشکی داخلی و استاد دانشگاه پادوا ایتالیا می گوید: (( اگر دارای اضافه وزن هستید و از سردرد های میگرنی نیز رنج می برید، کاهش وزن می تواند کیفیت زندگی اجتماعی، کاری و تحصیلی شما را بهبود بخشد. کاهش وزن در بزرگسالان و کودکان چاق می تواند از طریق بهبود عواملی که موجب بدتر شدن میگرن می شوند، به بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

با کاهش وزن از طریق جراحی لاغری، تعداد روز هایی که فرد در ماه به میگرن مبتلا می شود کاهش می یابد. همچنین شدت و طول مدت هر حمله سردرد نسبت به قبل کاهش چشمگیری خواهد داشت.))

در متاآنالیزی مشتمل بر ۴۷۳ بیمار در ۱۰ مطالعه، محققان دریافتند که کاهش وزن با کاهش شدت درد، طول مدت حمله و دفعات ابتلا به میگرن ارتباط دارد.

کاهش وزن همچنین می تواند بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت، فشار خون، بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی و بیماری های تنفسی را نیز درمان کند.

چاقی و میگرن در کشور های توسعه یافته بسیار شایع بوده و لاغری می تواند تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت زندگی این جمعیت فراوان داشته باشد و هزینه های درمانی آنها را کاهش دهد.

با این حال مکانیزم ارتباطی چاقی با سردرد های میگرنی هنوز مشخص نشده است ولی می توان نتیجه گرفت که کاهش وزن موجب تغییراتی در التهابات مزمن، آدیپوکین ها، اختلالات چاقی، رفتاری و روانشناختی می شود.

۵ عامل لاغری که ممکن است میگرن را تشدید کنند

عوامل داخلی و خارجی بسیاری هستند که می توانند موجب شروع یا تشدید حمله انواع میگرن شوند. این عوامل شامل برخی غذاها، ورزش های شدید، هورمون ها، استرس و آب و هوا می باشد. از آنجایی که افراد میگرن را اشکال متفاوتی تجربه می کند، هر فرد ممکن است به یک یا چند عامل به خصوص واکنش نشان دهد.

در ادامه به برخی از این عوامل تشدید کننده می پردازیم که می توانند برنامه های کاهش وزنی فرد را نیز بر هم بزنند. یادگیری و شناختن این عوامل جزء درمان خانگی میگرن محسوب شده و اولین قدم برای جلوگیری از سردرد های میگرنی و حفظ سلامت بدن در هنگام کاهش وزن است.

۱.   نوشابه های رژیمی و شیرین کننده های مصنوعی

اگر تجربه ی درد های میگرنی را زیاد دارید، پس حتما میدانید که این درد ها پس از مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها که با ماده مصنوعی آسپارتام شیرین شده اند، تشدید می شوند. با این حال ممکن است جایگزین کردن این مواد با شکر طبیعی فکر خوبی به نظر برسد، در حالی که آنها نیز به طور بالقوه موجب تحریک میگرن می شوند.

امروزه مواد غذایی بسیاری دارای این شیرین کننده ها هستند، مانند نوشابه، آدامس، شیرینی های بدون قند و چای سرد یا آیس تی. خواندن برچسب های روی غذاها و مواد خوراکی و پرهیز از محرک های میگرن می تواند به شما در درک و کنترل میگرن کمک کند.

به جای شیرین کننده های مصنوعی می توان از استویا (شیرین برگ) برای داشتن بدنی سالم و میگرن کمتر استفاده کرد. شکر های طبیعی مانند عسل یا شربت افرا نیز می توانند گزینه های خوبی باشند، به شرطی که به مقدار بسیار کم استفاده شوند.

۲.   وعده های غذایی نامنظم

پایین بودن قند خون یا هیپوگلیسمی یکی از شایع ترین محرک های میگرن است. حذف وعده های غذایی به منظور کاهش وزن، هرگز روشی سالم و دوستدار میگرن نخواهد بود. مغز انسان به تغییرات سریع قند خون یا پایین بودن بیش از حد قند خون با میگرن یا سردرد پاسخ می دهد.

از محدود کردن سریع و زیاد کالری های دریافتی بپرهیزید. اگر در رژیم لاغری خود مجبور به محدود کردن کربوهیدرات هستید، این کار را به آرامی انجام دهید و یا ابتدا آن را با کربوهیدرات های ساده و غلات کامل جایگزین کنید.

۳.   کافئین

گاهی اوقات مصرف کافئین می تواند به بهبود میگرن کمک کند، زیرا مانند مسکن عمل کرده و موجب جذب بهتر دیگر مسکن ها نیز می شود. با این وجود افراد مختلف به طریق متفاوتی به کافئین واکنش نشان می دهند.

از این رو هنگام مصرف کافئین دقت کنید که بدنتان چه پاسخی به آن می دهد. اگر موجب عود کردن میگرنتان می شود، از مصرف آن بپرهیزید. در صورتی که هر روز کافئین مصرف می کنید، سعی کنید این مقدار را ثابت نگه داشته و هر روز همان مقدار را مصرف کنید تا از برگشت سردردتان جلوگیری شود. چای های گیاهی، نوشابه های خانگی، آب های مزه دار شده بهترین گزینه های مصرفی هستند. علاوه بر این نوشیدنی های بدون کافئین و مخصوص کاهش وزن می توانند محرک میگرن باشند.

۴.   رژیم های سریع و مکمل های لاغری

در برنامه ی بیشتر رژیم های لاغری سریع، کالری دریافتی فرد به طور چشمگیری کاهش می یابد. این کاهش چشمگیر معمولا موجب تحریک میگرن می شود. در رژیم های لاغری غیر استاندارد فرد مجبور است بسیاری از گروه های غذایی را که برای بدن واجب و ضروری هستند را از برنامه خود حذف کند. رژیم هایی که دارای مقادیر پایینی کربوهیدرات هستند می توانند موجب سردرد یا یبوست شوند. برخی مکمل های لاغری مانند فورسکولین و لینولئیک اسید نیز به عنوان محرک های میگرن شناخته شده اند.

به جای این مکمل های لاغری و رژیم کاهش وزن سریع، ورزش و فعالیت فیزیکی خود را افزایش دهید. برای کاهش وزن تنها کافیست کالری دریافتی تان، کمتر از میزانی کالری باشد که بدن آن را می سوزاند.

۵.   ورزش های قدرتی بسیار شدید

اگر پس از شروع یک برنامه ورزشی متوجه افزایش میگرن هایتان شده اید، احتمالا این میگرن ها ناشی از افزایش فعالیت هایتان است. طبق تحقیقی که در ژورنال سردرد و درد چاپ شده است، میگرن حدود ۳۸ درصد از شرکت کنندگان پس از ورزش تشدید شد.

با اینکه نمی توان گفت که تنها یک عامل، علت این درد ها بوده است، اما محققان فکر می کنند که تغییرات فشار خون در طول ورزش منجر به درد های میگرنی می شود. برخی ورزش های قدرتی شدید مانند وزنه برداری، قایقرانی، دو و فوتبال محرک های شایع میگرن هستند.

قبل از شروع هر فعالیت و ورزشی با پزشک خود مشورت کرده و به آرامی آن را شروع کنید. ورزش های ملایم مانند یوگا، پیاده روی، تای چی، شنا و دوچرخه سواری می تواند به شما در کاهش وزن بدون تحریک میگرن کمک کند.