Select Page

عمل‌های بی‌خطر لاغری چیستند؟ ویژگی های عمل‌های بی‌خطر لاغری چیست؟ مزایا و معایب عمل‌های بی‌خطر لاغری چیست؟ عمل جراحی لاغری به شما در کاهش وزن کمک کرده و خطر مشکلات پزشکی مرتبط با چاقی را کاهش می‌دهد. جراحی چاقی از دو طریق اصلی به کاهش وزن کمک می‌کند:

محدودیت از جراحی برای کاهش حجم مقدار غذایی که معده می‌تواند داشته باشد، استفاده می‌شود و این باعث می‌شود کالری مصرفی شما محدود شود.

سو جذب از جراحی برای کوتاه کردن یا برش زدن بخشی از روده کوچک استفاده می‌شود که میزان کالری و مواد مغذی بدن را کاهش می‌دهد.

در پس معده، جراح کیسه کوچکی در بالای معده ایجاد می‌کند. کیسه تنها بخشی از معده است که غذا دریافت می‌کند. این میزان مقداری را که می‌توانید به‌راحتی هم‌زمان بخورید و بنوشید را بسیار محدود می‌کند.

سپس روده کوچک بافاصله کمی از معده اصلی بریده‌شده و به کیسه جدید متصل می‌شود. غذا مستقیماً از کیسه به این قسمت از روده سرازیر می‌شود. بااین‌حال، قسمت اصلی معده، همچنان به تولید آب‌های گوارشی ادامه می‌دهد.

بخشی از روده که هنوز به معده اصلی متصل است، در فاصله پایین‌تر دوباره متصل می‌شود که اجازه می‌دهد تا آب‌میوه‌های گوارشی به روده باریک سرازیر شوند. ازآنجاکه غذا اکنون بخشی از روده کوچک را دور می‌زند، مواد مغذی و کالری کمتری جذب می‌شود.

عمل‌های بی‌خطر لاغری

گاسترکتومی اسلیو

در گاسترکتومی اسلیو، بخشی از معده جداشده و از بدن خارج می‌شود. قسمت باقی‌مانده معده به‌صورت ساختاری لوله‌ای، شکل‌گرفته است. این معده کوچک‌تر کمتر هورمون تنظیم‌کننده اشتها، گرلین تولید می کند که ممکن است میل شما به غذا خوردن را کاهش دهد. با این حال، گاسترکتومی اسلیو تاثیری در جذب کالری و مواد مغذی روده ندارد.

عمل‌های بی‌خطر لاغری، گاسترکتومی اسلیو

عمل پس روده

به طور کلی، پس معده و سایر جراحی های کاهش وزن می توانند گزینه ای برای شما باشند، اگر:

شاخص توده بدن (BMI) شما 40 یا بالاتر است (چاقی شدید).

BMI شما 35 تا 39.9 (چاقی) است و شما یک مشکل جدی مرتبط با وزن مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا یا آپنه خواب شدید دارید. در برخی موارد، اگر BMI شما 30 تا 34 باشد و دارای مشکلات جدی بهداشتی مرتبط با وزن باشید، ممکن است شرایط خاصی برای جراحی کاهش وزن را داشته باشید.

اما پس معده برای همه افرادی که دچار اضافه وزن شدید هستند، مناسب نیست. شما باید مایل باشید که تغییرات دائمی را برای داشتن یک سبک زندگی سالم انجام دهید. ممکن است از شما خواسته شود در برنامه های پیگیری طولانی مدت شرکت کنید که شامل نظارت بر تغذیه، سبک زندگی، رفتار و شرایط پزشکی شما می باشد.

برای اطلاع از این که بیمه نامه شما، جراحی کاهش وزن را پوشش می دهد یا خیر، با طرح بیمه درمانی یا دفتر منطقه ای خود مشورت کنید.

عمل‌های بی‌خطر لاغری، عمل پس معده

خطرات

همانند هر عمل جراحی، بای پس معده و سایر جراحی های کاهش وزن خطرات بالقوه سلامتی را شامل می شوند، چه در کوتاه مدت و چه در طولانی مدت.

خطرات مرتبط با روش جراحی مشابه هر عمل جراحی شکم است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خون ریزی بیش از حد
 • عفونت
 • واکنش های جانبی به بی هوشی
 • لخته شدن خون
 • مشکلات ریوی یا تنفسی
 • نشت در سیستم گوارشی شما

خطرات طولانی مدت و عوارض پس معده می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • انسداد روده
 • سندرم دامپینگ، ایجاد اسهال، حالت تهوع یا استفراغ
 • سنگ صفرا
 • فتق
 • قند خون پایین (افت قند خون)
 • سو تغذیه
 • سوراخ شدن معده
 • زخم
 • استفراغ
 • به ندرت، عوارض پس معده می تواند کشنده باشد.

چگونه آماده شوید؟

اگر واجد شرایط جراحی پس معده هستید، تیم مراقبت های بهداشتی شما در مورد چگونگی آماده شدن برای جراحی، به شما دستورالعمل می دهند. ممکن است لازم باشد که قبل از جراحی آزمایشات و معاینات مختلف آزمایشگاهی انجام دهید.

غذا و داروها

قبل از جراحی، لیستی از تمام داروها، ویتامین ها، مواد معدنی و مکمل های گیاهی یا غذایی که مصرف می‌کنید را به پزشک و سایر ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی ارائه دهید. ممکن است محدودیت‌هایی در خوردن و آشامیدن و داروهای مصرفی داشته باشید.

اگر از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنید، قبل از جراحی با پزشک خود صحبت کنید. ازآنجاکه این داروها بر لخته شدن و خونریزی تأثیر می‌گذارند، ممکن است نیاز باشد که روال داروی رقیق‌کننده خون شما تغییر کند.

اگر مبتلابه دیابت هستید، با پزشک متخصص انسولین یا سایر داروهای دیابت در مورد دستورالعمل‌های خاص مصرف یا تنظیم آن‌ها پس از جراحی صحبت کنید.

سایر اقدامات احتیاطی

از شما خواسته می‌شود که یک برنامه فعالیت بدنی را شروع کرده و هرگونه مصرف دخانیات را متوقف کنید.

همچنین ممکن است لازم باشد با برنامه‌ریزی قبلی برای بهبودی خود پس از جراحی آماده شوید.

آنچه شما می‌توانید انتظار داشته باشید.

جراحی پس معده در بیمارستان انجام می‌شود. بسته به بهبودی، مدت اقامت در بیمارستان ممکن است حدود سه تا پنج روز طول بکشد.

قبل از عمل

قبل از رفتن به اتاق عمل، لباس خود را تغییر می‌دهید و پزشکان و پرستاران چندین سؤال از شما می‌پرسند. قبل از شروع جراحی، در اتاق عمل، بی‌هوشی عمومی به شما داده می‌شود. بی‌هوشی دارویی است که شمارا در حین جراحی خواب و راحت نگه می‌دارد.

در طول عمل

مشخصات پس معده شما به شرایط فردی و اقدامات پزشک بستگی دارد. برخی از جراحی‌ها با برش‌های بزرگ (باز) سنتی در شکم شما انجام می‌شود. بااین‌حال، بیشتر آن‌ها به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود که شامل قرار دادن ابزار از طریق چندین برش کوچک در شکم است.

بعد از ایجاد برش‌ها با روش باز یا لاپاراسکوپی، جراح قسمت بالای معده شمارا برش داده و آن را از بقیه معده شما به‌نوعی جدا می‌کند. کیسه به‌دست‌آمده به‌اندازه یک گردو است که فقط حدود یک اونس غذا می‌تواند در آن نگه دارد. به‌طورمعمول، معده شما می‌تواند حدود 3 پیمانه غذا نگه دارد.

سپس، جراح روده کوچک را برش می‌دهد و بخشی از آن را مستقیم روی کیسه می‌دوزد. غذا وارد این کیسه کوچک معده شده و سپس مستقیماً به روده کوچک که به آن دوخته‌شده می‌رود. غذا بیشتر معده و قسمت اول روده کوچک شمارا دور می‌زند و در عوض مستقیم وارد قسمت میانی روده کوچک می‌شود.

جراحی معمولاً چند ساعت طول می‌کشد. بعد از جراحی، شما در یک اتاق بهبودی (ریکاوری) بیدار می‌شوید، جایی که کادر پزشکی شمارا ازنظر هرگونه عارضه کنترل می‌کنند.

عمل های بی خطر لاغری