Select Page

جراحی لاغری عملی بسیار مفید است که پس از آن کاهش وزن چشمگیری در بیمار صورت می گیرد و احساس بهتری نسبت به خود پیدا می کند. با این حال برای موفقیت بلند مدت ، باید تغییراتی در رژیم غذایی پس از جراحی لاغری صورت گیرد.

شاید تغییر رژیم غذایی پس از جراحی لاغری به نظر آسان باشد، اما اینطور نیست. بیمار باید برای چالش بزرگی خود را آماده کند زیرا بیشتر عمر خود را با عادات غذایی غلط سپری کرده است و اکنون مجبور به تغییر این عادات می باشد.

اطلاع از باید ها و نبایدها در رژیم غذایی جدید، اولین قدم برای داشتن رژیمی سالم می باشد. به دو دلیل رژیم غذایی بیمار تا ۵ هفته پس از جراحی لاغری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

سلامتی بیمار: خوردن غذاهای مضر می تواند به معده ی در حال بهبود وی فشار وارد کند.

از بین بردن عادات بد غذایی و جایگزین کردن آنها با عادات خوب.

رژیم غذایی قبل از جراحی لاغری

کاهش وزن جزء اقدامات قبل از جراحی لاغری محسوب می شود که می تواند به کاهش میزان چربی های داخلی و خارجی کبد و شکم کمک کند. همین مسئله به جراح این امکان را می دهد تا به جای جراحی باز از جراحی لاپاراسکوپی استفاده کند. جراحی لاپاراسکوپی کمتر از جراحی باز تهاجمی بوده و دوره نقاهت عمل اسلیو معده یا هر جراحی لاغری دیگری که با این روش انجام می شود، نیز کوتاه تر است.

کاهش وزن قبل از جراحی لاغری نه تنها به داشتن جراحی ایمن تر کمک می کند بلکه بیمار را برای تغییر در رویه زندگی بعد از جراحی لاغری آماده می کند.

جراح قبل از جراحی، اهداف و برنامه غذایی دقیق بیمار را مشخص می کند. برنامه غذایی بیمار ممکن است پس از جلسه مشاوره آغاز شود. در صورت عدم کاهش وزن قبل از جراحی، ممکن است جراحی لاغری کنسل یا به زمان دیگری موکول گردد.

دستورالعمل ها

دستورالعمل ها برای تغییرات رژیم غذایی پس از جراحی لاغری و حتی قبل از جراحی ممکن است برای هر بیمار متفاوت باشد. اما به طور کلی رژیم غذایی قبل از جراحی لاغری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حذف یا کاهش مصرف چربی های اشباع شده مانند محصولات شیری، گوشت های چرب و غذاهای سرخ شده.
 • حذف یا کاهش غذاهایی با کربوهیدارت بالا مانند دسر های پر شکر، پاستا، سیب زمینی، نان و محصولات نان.
 • حذف نوشیدنی های پر شکر مانند آبمیوه و نوشابه.
 • کنترل میزان غذای مصرفی در هر وعده.
 • پرهیز از پرخوری.
 • پرهیز از سیگار کشیدن.
 • پرهیز از مصرف مشروبات الکلی و مواد روان گردان.
 • خودداری از خوردن مایعات همراه با غذا.
 • مصرف مولتی ویتامین روزانه.
 • استفاده از مکمل های پروتئینی مانند شیک و پودر پروتئینی.

رژیم غذایی پس از جراحی لاغری در بیمارستان

اولین وعده غذایی بیمار پس از جراحی لاغری مایعات رقیق مانند آبمیوه، سوپ یا ژله است. آبمیوه و ژله شکر بسیاری دارند اما به میزان کمی به بیمار داده می شوند. به طور کلی میزان مایعات را تا جایی که می توانید در وعده های غذایی افزایش دهید.

رژیم غذایی پس از جراحی لاغری در خانه

تغییرات و توصیه های رژیم غذایی پس از جراحی لاغری ، به طور کامل طی جلسات ارزیابی تغذیه ای که قبل از جراحی انجام می شود، به بیمار گوشزد می شود البته بیمار باید طبق رژیم اصولی پزشک پیش برود و از رژیم های لاغری سریع و مضر خودداری کند. بیماران در مرحله اول یعنی۴ تا ۶ هفته پس از جراحی باید از غذاهای نرم و پوره ای استفاده کنند. غذاهای پوره ای می تواند شامل له شده ی هر نوع غذایی باشد مانند غذای نوزادان، ماست های بدون میوه، پنیر های محلی و همس.

غذاهای نرم شامل سفیده تخم مرغ، تخم مرغ زده شده و چرخ کرده ی گوشت بوقلمون، مرغ و … ، پخته یا گریل شده ی ماهی نرم، سفید و فلس دار می شود. غذاهای جامد نباید تا هفته چهارم و تا زمانی که پزشک اجازه دهد، مصرف شوند.

در این رژیم غذایی بر مصرف بسیار مایعات بدون شکر، بدون کافئین و بدون کربوهیدرات تاکید شده است. پزشک همیشه به بیمار توصیه می کند که از یک روز پس از جراحی لاغری از پروتئین های باکیفیت استفاده کند. همچنین لازم است مصرف غذاهای پر شکر یا چرب محدود شده و مصرف میوه ها، سبزیجات و غذاهایی با فیبر بالا سه ماه بعد آغاز شود. پزشک جزئیات بیشتر را در ویزیت های بعدی به بیمار اعلام می کند.

به خاطر داشته باشید که آهسته غذا بخورید و هر لقمه را آهسته و به طور کامل بجوید و تا زمان نرم نشدن غذا آن را قورت ندهید. از آنجایی که ورودی معده ی جدید به روده ی باریک بسیار کوچک است، غذاهایی که به درستی جویده نشده اند، می توانند این ورودی را مسدود کرده و در گوارش غذا اختلال ایجاد کنند.

 • ۲۰ تا ۳۰ دقیقه برای صرف یک وعده غذایی زمان بگذارید. اگر در طول یا پس از صرف غذا استفراغ کردید یا در زیر قفسه سینه احساس درد داشتید، بدانید که سریع غذا خورده اید.
 • به جای سه وعده غذایی، روزانه ۶ وعده غذایی کوچک داشته باشید. از میان وعده در بین وعده هایتان استفاده نکنید.
 • به محض اینکه احساس سیری کردید، دست از خوردن بردارید.

برخی غذاها اگر خوب جویده نشوند، ممکن است فرد پس از خوردن آنها احساس درد کند. پاستا، برنج، نان، سبزیجات خام و گوشت از این قبیل اند. افزودن سس کم چرب، آب مرغ یا گوشت می تواند هضم این غذا ها را آسان تر کند. غذاهای دیگری که می توانند ایجاد مشکل کنند عبارتند از غذاهای خشک مانند پاپ کورن و آجیل، یا غذاهای پر فیبر مانند کرفس یا ذرت.

بیمار باید روزانه ۸ لیوان آب یا دیگر مایعات بدون کالری بنوشد. از دستورالعمل های زیر برای نوشیدن مایعات استفاده کنید.

 • تا ۳۰ دقیقه پس از غذا و هنگام غذا خوردن مایعات ننوشید. مایعات معده بیمار را پر می کنند و مانع از خوردن کافی غذاهای مورد نیاز می شوند. همچنین می توانید غذا را چرب کنید تا پایین رفتن و خوردن آنها آسان تر شود.
 • جرعه جرعه بنوشید و از سر کشیدن مایعات خودداری کنید.
 • قبل از استفاده از نِی حتما از پزشک خود اجازه بگیرید زیرا نی ممکن است هوا را به معده وارد کند.

تغییرات روش زندگی پس از جراحی لاغری

شاید برای آغاز یا ادامه ورزش بعد از عمل اسلیو یا دیگر جراحی های لاغری خیلی مشتاق باشید. اما بهتر است به بدن خود کمی استراحت داده و آهسته و پیوسته پیش روید. در ماه اول، از ورزش های سبک مانند پیاده روی و شنا کمک بگیرید. همچنین می توانید حرکت های کششی و ساده ی یوگا را انجام دهید.

طی ماه های بعد، کم کم می توانید ورزش های قدرتی و چربی سوزی انجام دهید.

فعالیت های روزانه را مانند ورزش تلقی کرده و آنها را افزایش دهید.

 • به جای استفاده از وسیله نقلیه، پیاده روی کنید.
 • ماشین خود را جایی دورتر از مقصد پارک کنید و بقیه راه را پیاده بروید.
 • به جای آسانسور از پله استفاده کنید.