Select Page

بای پس معده نوعی جراحی لاغری است که با تغییر معده و بخشی از روده موجب تغییر نحوه گوارش غذا و کاهش وزن می شود. پس از جراحی بای پس معده، غذا وارد برخی بخش های معده و روده کوچک که وظیفه جذب غذا را بر عهده داشتند، نخواهد شد. به همین دلیل بدن تمام کالری های غذا را دریافت نکرده و در نتیجه موجب کاهش وزن می شود.

در این مقاله به بررسی مراحل بای پس معده می پردازیم:

مرحله اول: قبل از جراحی بای پس معده

 • یک ماه قبل از جراحی:

دریافت هر نوع هورمونی از قبیل قرص های ضدبارداری و جایگزین های هورمونی را متوقف کنید.

 • سه هفته قبل از جراحی:

مصرف روزانه یک مولتی ویتامین، ویتامین ب کمپلکس و آهن (۳۲۵ میلی گرم فروس سولفات یا ۶۵ میلی گرم عنصر آهن). قبل از مصرف هرگونه داروی رقیق کننده خون، با پزشک خود مشورت کنید.

دو هفته قبل از جراحی: مصرف هرگونه داروی گیاهی، مکمل یا ضد التهابی مانند آسپرین، اکسدرین، آلِو، نوپرین، ادویل، موترین و ایبوپروفن را متوقف کنید. اگر تا این زمان مصرف نوشیدنی های کافئین دار مانند چای، قهوه و نوشابه را متوقف نکرده اید بهتر است شروع به ترک آنها کنید.

یک روز قبل از جراحی: روز قبل از جراحی تغذیه بیمار به رژیم مایعات رقیق محدود خواهد شد. رژیم مایعات رقیق شامل غذاهای رقیقی است که یا خود مایع هستند و یا در دمای اتاق به حالت مایع در می آیند. بیمار می تواند مایعات مجاز را تا ساعت ۱۲ شب بدون هیچ محدودیتی بخورد.

مایعات مجاز شامل: آبگوشت رقیق (کم نمک در صورت فشار خون بالا) آبمیوه های رقیق (سیب، کرن بری و انگور) نوشیدنی های ساده با طعم میوه، ژلاتین های میوه ای، بستنی های یخی میوه ای و یا با طعم قهوه (بدون کافئین) و یا جایگزین های چای و قهوه می باشد. در صورت داشتن دیابت، مطمئن شوید که مایعات مصرفی دارای کربوهیدرات کافی برای استفاده انسولین خون می باشند. از مصرف مکمل های آهن خودداری کنید. با گذشت ۳ هفته از جراحی می توانید دوباره مصرف آهن را از سر بگیرید.

مرحله دوم: طی جراحی بای پس معده

مرحله دوم از مراحل بای پس معده به دو بخش تقسیم می شود که عبارتند از:

 •  بخش اول: کوچک کردن معده

جراح لاغری، معده را به دو بخش بزرگ و کوچک تقسیم می کند. سپس قسمت کوچک معده بخیه یا منگنه شده و کیسه معده را می سازد. ظرفیت این معده جدید تنها یک پیمانه می باشد.

با این معده ی کوچک، بیمار بسیار سریع تر از قبل احساس سیری کرده و طبیعتا کمتر می خورد. به این نوع جراحی، ((محدود کننده)) نیز می گویند زیرا موجب محدود شدن میزان غذای مصرفی فرد می شود.

 • بخش دوم: بای پس

جراح لاغری معده جدید و کوچک شده را، از بخش بزرگ معده و قسمت ابتدایی روده کوچک (دوازدهه) جدا کرده و به قسمت پایین تر آن یعنی تهی روده (ژژنوم) متصل می کند. به این روش بای پس یا Roux-en-Y می گویند.

معمولا عمل بای پس معده با روش لاپاراسکوپی( برش های ریز روی شکم و وارد کردن ابزار جراحی از طریق آنها) انجام می شود. در غیر این صورت می توان بای پس معده را با روش لاپاروتومی (ایجاد برشی بزرگ در وسط شکم) انجام داد.

مرحله سوم: پس از جراحی بای پس معده

لازم است پس از مراحل جراحی بای پس معده و طی کاهش وزن سریع، از رسیدن پروتئین، ویتامین و مواد معدنی کافی به بدن خود اطمینان حاصل کنید. مصرف فراوان پروتئین، میوه، سبزیجات و غلات کامل به بدن کمک می کند تا مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت کند.

پروتئین مهمترین ماده مورد نیاز در روز های اول پس از جراحی بای پس معده است. بدن برای بهبودی، ساخت عضله و بافت های دیگر پس از جراحی به پروتئین نیاز دارد. پروتئین های کم چرب شامل:

 • مرغ بدون پوست
 • گوشت راسته گاو یا خوک
 • ماهی
 • سفیده یا کل تخم مرغ
 • لوبیا
 • لبنیات که شامل پنیر های کم چرب یا فاقد چربی، پنیر های تازه، شیر و ماست

می باشد. پس از اتمام مراحل جراحی بای پس معده ، بدن قادر به جذب برخی ویتامین ها و مواد معدنی مهم نخواهد بود. بیمار لازم است تا از مکمل برای باقی عمر خود استفاده کند

 • مولتی ویتامین به همراه آهن
 • ویتامینB12
 • کلسیم (۱۲۰۰ میلی گرم در روز) و ویتامین D. بدن در هر وعده تنها قادر به جذب ۵۰۰ میلی گرم کلسیم می باشد. به همین دلیل کلسیم مصرفی روزانه خود را به ۲ یا ۳ دُز محدود کنید. کلسیم باید به شکل سیترات مصرف شود. همچنین بیمار ممکن است نیاز به مکمل های دیگری نیز داشته باشد.

بیمار باید پس از گذراندن مراحل جراحی بای پس معده ، مدام نزد پزشک خود چکاپ شود تا از روند صحیح کاهش وزن و تغذیه وی اطمینان حاصل شود. این ملاقات ها فرصت مناسبی است تا با پزشک خود راجع به مشکلات مربوط به رژیم غذایی، جراحی یا دوره نقاهت عمل بای پس معده صحبت کنید