Select Page

پس از جراحی لاغری، اغلب بیماران وزن بسیار زیادی کم می کنند (اغلب بیش از۵۰ کیلوگرم) که در نهایت می تواند موجب افتادگی پوست و شل شدن عضلات شود. از آنجایی که این پوست اضافی پس از کاهش وزن، خود به خود از بین نخواهد رفت، بیشتر بیماران از آویزان شدن پوستشان گله مند هستند. این به این دلیل است که با افزایش وزن، پوست تا روی توده های چربی جدید گسترش می یابد و با کاهش وزن، پوست معمولا قابلیت ارتجاعی کافی برای جمع شدن و بازگشت به حالت اولیه را ندارد.

آیا پس از تمام جراحی های لاغری بیمار دچار افتادگی پوست می شود؟

حال باید پرسید که این مشکل تا چه اندازه روی شما تاثیر خواهد داشت؟ در واقع شدت این مشکل در هر شخص متفاوت است و میزان آن بستگی به عواملی مانند نوع جراحی، وزن سابقتان، سن، سابقه سیگاری بودن و ژنتیک دارد.

نوع جراحی لاغری اهمیت فراوانی در میزان افتادگی پوست دارد. جراحی اسلیو معده که طی آن بیمار با سرعت کمتری نسبت به جراحی بای پس معده وزن کم می کند، کمتر موجب افتادگی پوست می شود.

از آنجایی که بیشتر مردم مقداری افتادگی پوست را پس از کاهش وزن تجربه می کنند، پس طبیعی است که نسبت به آن حس خوبی نداشته باشند.

اما اصلا جای نگرانی نیست چون همیشه راه های پیشگیری و گزینه های اصلاحی برای اینگونه مشکلات وجود دارد.

افتادگی پوست در چه قسمت هایی از بدن بیشتر اتفاق می افتد؟

افتادگی پوست اغلب در ناحیه شکم اتفاق می افتد که بیشترین میزان ذخیره چربی را دارد. البته شل شدن و افتادگی پوست در قسمت های دیگر نیز می تواند اتفاق بیافتد.

برخی از افراد پس از رژیم های لاغری سریع دچار افتادگی و شل شدن بازو و سینه ها، و برخی دیگر دچار افتادگی در نواحی ران و باسن می شوند.

چگونه می توان از افتادن پوست پس از جراحی های لاغری جلوگیری کرد؟

با وجودی که افتادگی پوست بخشی طبیعی در فرآیند کاهش وزن زیاد می باشد، اما می توان در برخی از موارد، با انجام اقداماتی از افتادن و شل شدن پوست جلوگیری کرد.

  • ورزش

به گفته پزشکان، ورزش پس از جراحی لاغری یکی از بهترین روش های پیشگیری از افتادگی پوست است. البته نمی توان گفت بیمار در کاهش وزن به همراه ورزش، هیچگونه افتادگی و شل شدگی پوست را تجربه نخواهد کرد ولی حرکات ورزشی برای رفع افتادگی شکم و سفت شدن عضلات بسیار مفید هستند.

تمرینات قدرتی و انعطافی را به برنامه ورزشی تان بیافزایید. تمرینات قدرتی به فرم دهی عضلات، و  ورزش های انعطافی به خم شدن و راحتی مفاصل کمک می کنند. بهتر است در هر جلسه، برای اثرگذاری بیشتر، ترکیبی از همه ی این تمرین ها را انجام دهید.

  • کاهش تدریجی وزن

در واقع کاهش وزن سریع، رابطه مستقیمی با افتادگی پوست دارد به همین دلیل سعی کنید تا هر هفته بیش از یک تا نهایتا دو کیلوگرم وزن کم نکنید تا پوست بدن فرصت جمع شدن را داشته باشد. همانطور که قبل تر گفته شد، جراحی اسلیو معده به دلیل تدریجی بودن کاهش وزن کمتر از سایر انواع جراحی های لاغری موجب افتادگی پوست می شود.

  • مراقبت از پوست

با بالا رفتن سن، کلاژن و الاستین به طور طبیعی قدرت خود را از دست خواهند داد. به همین دلیل کاهش وزن در سنین جوانی، کمتر موجب افتادگی پوست می شود زیرا بدن قابلیت بازگشت به حالت قبل را دارد. البته میزان کلاژن موجود در پوست می تواند ژنتیکی باشد.

رسیدگی و مراقبت شما از پوست بدن می تواند تحمل پوست را در برابر افتادگی افزایش دهد. نور مستقیم خورشید و سیگار می توانند بر کلاژن سازی پوست اثر منفی داشته باشد به همین علت بهتر است از این دو دور بمانید.

  • جراحی زیبایی پوست

با اینکه انجام موارد بالا می تواند مفید واقع شود اما حقیقت این است که پس از کاهش بیش از ۵۰ کیلوگرم از وزن بدن با روش های طبیعی و غیر طبیعی لاغری، باید انتظار مقدار کمی افتادگی پوست را داشت.

جراحی زیبایی پوست برای برداشتن و حذف پوست های اضافه و شل بدن انجام می شود. به عنوان مثال ابدومینوپلاستی پس از جراحی لاغری از شایع ترین جراحی های زیبایی پوست است. این طبیعی است که نگران جای بخیه ها بعد جراحی ابدومینوپلاستی باشید اما یک جراح پلاستیک ماهر، می تواند این بخیه ها را در انحنای بدن قرار می دهد تا کمتر دیده شوند. برای درمان افتادگی پوست شکم پس از جراحی لاغری می توان از دو روش کمک گرفت:

ابدومینوپلاستی: طی این جراحی، عضلات و پوست شکم جمع شده و سفت می شوند. از آنجایی که این نوعی جراحی زیبایی محسوب می شود، معمولا تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت.

پانیکولکتومی: در صورتی که بیمار به علت افتادگی یا شل شدگی پوست شکم دچار عفونت و از کارافتادگی بخشی از آن شده باشد، جراح به وی توصیه می کند تا از جراحی پانیکولکتومی کمک بگیرد. طی این جراحی، پوست های شل و اضافه برداشته و سفت می شود اما عضلات سفت نمی شوند. اکثر بیمه ها جراحی پانیکولکتومی را پوشش می دهند.

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی پوست هستند؟

کسانی می توانند کاندید جراحی زیبایی پوست برای رفع شل شدگی و افتادگی باشند که ویژگی های زیر را داشته باشند:

به هدف خود برای کاهش وزن رسیده و وزن شان برای ۶ ماه گذشته ثابت بوده است. جراحی رفع افتادگی پوست برای سال های طولانی دوام می آورد اما نوسانات وزنی پس از جراحی می تواند بر نتیجه اثرات منفی گذارد.

در سلامت کامل به سر ببرد. (این برای ایمنی خود بیمار لازم است.) برخی بیماری های خاص می تواند احتمال نیاز به جراحی زیبایی پوست را افزایش دهد.

از جراحی انتظارات واقع گرایانه ای داشته باشد. برداشتن پوست های افتاده می تواند ظاهر فرد را بهبود بخشد اما قادر به معجره کردن و تعویض بدن فرد نیست.

متوجه باشد که جای بخیه ها به طور کامل از بین نخواهند رفت و یک جراح ماهر فقط می تواند تا حد قابل قبولی آنها را محو کند. پس هنگام پوشیدن لباس های باز مثل مایو این موضوع را مد نظر داشته باشد.

پس از جراحی کشیدن پوست، ۲ تا ۳ هفته وقت خالی برای استراحت داشته باشد.