Select Page

جراحی لاغری می تواند فواید بسیاری داشته باشد که اکثر ما از آنها اطلاعی نداریم. در تحقیقات اخیر مشخص شد که افزایش تستوسترون بعد از جراحی لاغری در مردان اتفاق افتاده است.

حدود ۲۸ مطالعه روی حدود ۱۰۰۰ نفر انجام گرفت و مشخص شد که سطح هورمون تستوسترون و برخی هورمون های دیگر پس از جراحی لاغری افزایش می یابد. همچنین هورمون جنسی زنانه نیز پس از جراحی، در این افراد کاهش یافته است. از طرفی، تغییرات بسیار کمی در کیفیت اسپرم این افراد نیز دیده شد، که نمی توان به طور قطع آن را اثبات کرد.

افزایش تستوسترون بعد از جراحی لاغری در مردان

مردانی که تحت جراحی لاغری قرار گرفته اند، علاوه بر کاهش وزن چشمگیر می توانند از افزایش سطح تستوسترون نیز سود ببرند. با این حال شواهدی بنا بر افزایش جهش اسپرم در این افراد هنوز پیدا نشده است. این یافته ها مربوط به ژورنال جراحی لاغری است که جزء انتشارات رسمی فدراسیون جراحی لاغری و اختلالات متابولیکی محسوب می شود.

با این همه جراحی لاغری تاثیری بر قوای جنسی مردان نخواهد داشت.

چاقی چگونه در قوای باروری مردان تاثیر می گذارد؟

همانطور که بسیاری از ما از ارتباط چاقی و بارداری زنان اطلاع داریم، اضافه وزن و چاقی می تواند بر قدرت قوای باروری مردان نیز تاثیر می گذارد.

اخیرا ثابت شده است که احتمال ناباروری مردان چاق یا دارای اضافه وزن بسیار بیشتر از سایرین می باشد.

محققان فرانسه دریافتند که این افراد در مقایسه با مردانی که وزن متوسطی دارند، تعداد اسپرم های کمتر و یا فاقد اسپرم زنده هستند. به همین دلیل می توان نتیجه گرفت اضافه وزن تاثیر مستقیمی بر تولید اسپرم دارد.

به گفته دکتر سباستین سیزرنیچو، رئیس دپارتمان تغذیه در دانشگاه پاریس یافته ها ممکن است به علت و چرایی شیوع چاقی و کاهش قدرت باروری مردان کمک کند.

سیزرنیچو و همکارانش از ۱۴ مطالعه ی قبلی که روی ۱۰۰۰۰ مرد آزمایش شده بود، اطلاعات فراوانی جمع آوری کردند. محققان با ارزیابی تعداد اسپرم های هر بیمار و شاخص توده بدنی وی مشاهده کردند که ۲۴ درصد از افرادی که BMI متوسطی داشتند، دارای تعداد اسپرم پایین و ۲.۵ درصد از آنها فاقد اسپرم زنده بودند. همچنین در میان افرادی که اضافه وزن داشتند، ۲۵.۶ درصد تعداد اسپرم پایین و ۴.۷ درصد فاقد اسپرم زنده بودند. در میان افراد چاق نیز ۳۲.۴ درصد دارای تعداد کمی اسپرم و ۶.۹ درصد اسپرم زنده نداشتند.

به گفته ی سیزرنیچو بافت چربی می تواند هورمون های جنسی مردانه مانند تستوسترون را به هورمون جنسی زنانه (استروژن) تبدیل کند. هر چه بافت های چربی در بدن بیشتر باشد، میزان هورمون استروژن هم بیشتر خواهد بود.

وی افزود: (( ممکن است راه های دیگری نیز برای توضیح این ارتباط وجود داشته باشد. هورمون لپتین که توسط بافت های چربی ترشح می شود، می تواند موجب تخریب سلول های اسپرم یا سلول های تولید کننده آنها شود. همچنین می توان حدس زد که دمای هوای زیاد بیضه ها که ناشی از تجمع بافت چربی می باشد، می تواند به سلول های اسپرم آسیب وارد کنند.))

با این حال تحقیقات بیشتری برای به اثبات رساندن هر یک از موارد بالا لازم است. به طور کلی می توان نتیجه گرفت که جراحی چاقی یا همان لاغری می تواند موجب کاهش وزن و کاهش بافت های چربی شود و از این طریق به کاهش هورمون جنسی زنانه در مردان کمک کرده و قدرت باروری آنها را افزایش می دهد.