Select Page

عمل سرپایی لاغری چیست؟ برای آشنایی با این موضوع، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 عمل سرپایی لاغری

چاقی به یکی از معضل های اذیت کننده در جامعه تبدیل شده است که افراد خیلی زیادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. برخی از افراد با استفاده از ورزش و رژیم های غذایی می توانند وزن خودشان را به اندازه دقیق و درست برسانند و اضافه وزن خود را از بین برند.

اما برخی از افراد هم هستند که چاقی مفرط دارند و یا به دلیل بیماری و مسائل دیگری نمی توانند وزن خود را فقط با ورزش و رژیم غذایی پایین بیاورند. یکی از روش هایی که می توان توسط آن چاقی مفرط را درمان کرد، عمل سرپایی لاغری می باشد.

این عمل زمان زیادی نمی برد و بسته به حال بعد از جراحی بیمار دوران نقاهت او پس از چند روز به پایان می رسد و بیمار می تواند به زندگی عادی خودش برگردد.

جراحی سرپایی لاغری بطور خیلی گسترده‌ای در سال های اخیر زیاد شده است. می‌توان گفت در سال ۲۰۰۲ میزان 63 درصد از کل جراحی هایی که انجام شده است، جزو جراحی های سرپایی لاغری بوده است.

انواع عمل سرپایی لاغری

عمل سرپایی لاغری

عمل سرپایی لاغری

یکی از روش هایی که می توان توسط آن عمل سرپایی لاغری را انجام داد جراحی بای پس معده می باشد که به آن لاپاراسکوپی هم می گویند؛ که دارای دو مرحله است. همچنین یکی از روش های دیگر عمل سرپایی لاغری اسلیو معده نام دارد. این دو روش جزو روش هایی هستند که در بین مردم، دارای طرفداران زیادی می باشند. مطالعات اخیر پزشکان ثابت کرده است که برطرف کردن دیابت، چربی خون و بیماری‌هایی از این قبیل می‌تواند توسط عمل سرپایی لاغری بهبود یابد و بیمار به شرایط عادی برگردد.

روش های مختلف عمل سرپایی لاغری

همانطور که گفته شد جراحی لاغری به روش های مختلفی انجام می شود که ما در اینجا چند روش پر استفاده را عنوان می کنیم:

  1. گاستریک بای‌پس
  2. اسلیم گاسترکتومی یا اسلیو معده
  3. باندینگ یا حلقه معده
  4. لیپوماتیک

بهترین روش عمل سرپایی لاغری مورد آخر یعنی لیپوماتیک می باشد.

گاستریک بای‌پس

بای پس معده جراحی است که با تغییر در نحوه مدیریت غذای مصرفی، به لاغری کمک می کند و غذای اضافی را از معده به روده کوچک منتقل می کند.

بعد از جراحی ، معده شما کوچکتر خواهد شد و با غذای کمتری احساس سیری خواهید کرد.

همچنین تمام غذایی که می خورید توسط معده جذب نمی شود و بدن شما کل کالری غذایی را که می خورید، دریافت نمی کند.

قبل از انجام این جراحی، بیهوشی عمومی خواهید داشت و بدون هیچ دردی جراحی شما انجام می

در طی جراحی بای پس معده 2 مرحله وجود دارد:

اولین قدم معده شما را کوچکتر می کند. جراح شما از منگنه برای تقسیم معده شما به یک قسمت فوقانی کوچک و یک قسمت پایین بزرگتر استفاده می کند. قسمت بالای معده (که کیسه نامیده می شود) محلی است که مواد غذایی مصرف می کنید. اندازه کیسه تقریباً به اندازه یک گردو است. این ماده فقط حدود 1 اونس یا 28 گرم (گرم) غذا را در خود نگه می دارد. به همین دلیل کمتر غذا خواهید خورد و لاغر خواهید شد.

مرحله دوم بای پس است. جراح شما قسمت کوچکی از روده کوچک (ژژنوم) را به یک سوراخ کوچک در کیسه شما متصل می کند. غذایی که می خورید اکنون از کیسه به داخل این دهانه جدید و به روده کوچک شما منتقل می شود. در نتیجه، بدن شما کالری کمتری جذب می کند.

اسلیم گاسترکتومی

عمل سرپایی لاغری

عمل سرپایی لاغری

این روش در اصل به عنوان تغییری در روش جراحی می باشد. در اسلیم گاسترکتومی که به جراحی اسلیو معده شناخته شده است، معده به دو قسمت تقسیم می شود. قسمت اصلی معده که مقدار خیلی کمی غذا داخل آن جای می گیرد به شکل یک موز توسط منگنه های مخصوص درمی‌آید که از داخل آن یک لوله رد می شود. این جراحی معمولاً یکی از بیشترین درصد های استفاده مردم برای لاغری می باشد.

بسیاری از از مواردی که در اسلیو معده وجود دارند نسبت به جراحی بای پس معده موثرتر می باشد و کاهش وزن بهتری دارد یکی از بزرگ ترین ویژگی هایش این است که عوارض کمتری نسبت به بای پس معده دارد.

باندینگ یا حلقه معده

عمل سرپایی لاغری

عمل سرپایی لاغری

یکی از روش های دیگر که می توان توسط آن حجم معده را کاهش داده و باعث لاغری شد باندینگ و حلقه معده است. درباندینگ معده، دورمده یک حلقه از جنس سیلیکون قرار می دهند. قرار داد این حلقه توسط لاپاراسکوپی انجام می‌شود.

پزشک مایعات را توسط تزریق به داخل حلقه و در زیر پوست قرار می دهد و در چندین مرتبه مقداری مایع را از طریق آن به معده تزریق می‌کند و موجب می‌شود که حجم و ظرفیت معده کاهش یابد و فرد با دریافت غذایی کمتر احساس سیری کند.

باندینگ معده باعث کاهش وزن می شود به همین دلیل جزو لاغری های چاقی محسوب می شود. همچنین میزان کاهش وزنی که از این روش به دست می آید بسیار زیاد است.

ولی اگر بیمار به درستی موارد مربوطه را رعایت نکند ممکن است دوباره در طولانی مدت به حالت قبل بازگردد. همچنین نتایج این جراحی برای تمامی افراد یکسان نیست و با توجه به مراقبت های پس از جراحی می‌تواند در افراد مختلف تغییر پیدا کند؛ ولی معمولاً افرادی که باندینگ معده انجام دادند و رژیم غذایی شان را به خوبی رعایت کردند به میزان ۵۰ درصد از وزن اضافه خود را کاهش می دهند.

لیپواتیک

لیپوماتیک یکی از روش های عمل سرپایی لاغری می باشد و روشی است که در آن چربی اضافی برداشته می‌شود و به ناحیه مورد نظری که نیاز به چربی دارد اضافه می‌شود.

لیپوماتیک در در نگاه اول ممکن است برای فرد مانند لیپوساکشن به نظر برسد؛ اما فناوری آن متفاوت است. به این دلیل که لیپوماتیک منجر به آسیب بافتی کمتر، یکنواختی چربی در زیر پوست، ظرافت بیشتر و اثر ماندگار تری می شود.

این روش برای نتیجه گرفتن بهتر، با روش های دیگر مانند لیفت بدن، افزایش و کاهش حجم پستان، جراحی پلاستیک شکمی و جراحی‌های پلاستیک می تواند ترکیب شود.

  • توجه داشته باشید که:

روش لیپوماتیک برای چاقی، درمان به حساب نمی آید. به این دلیل که به اصطلاح کانتور بدن و کاهش وزن انجام نمی شود. بور مثال چربی های اضافه ناحیه شکمی شما برداشته می‌شود و به قسمت‌های لاغر بدنتان انتقال پیدا می‌کند در نتیجه باعث می شود که تناسب اندام بهتری داشته باشید.