Select Page

اگر بسیار چاق باشید و اضافه وزن بیشتر از 45 کیلوگرم داشته باشید و نتوانید از طریق رژیم و ورزش وزن خود را کم کنید ممکن است عمل لاغری معده بتواند به شما کمک کند. البته انجام اینکار به دستور پزشکتان صورت می پذیرد. مسلماً برخی از افراد را دیده اید که اضافه وزن بسیار زیادی دارند؛ به طوری که اضافه وزن آنها به صورت بیماری در می آید.

جراحی لاغذی معده

جراحی لاغری معده یکی از روش هایی است که افراد خیلی چاق و دارای اضافه وزن بسیار زیاد می توانند از این روش برای کوچک کردن معده خود استفاده کنند و به مرور وزن خود را کاهش دهند. به عمل لاغری معده جراحی بای پس معده هم گفته می شود.

در واقع بای پس معده عملی است که با تغییر دادن سایز معده و روده کوچک باعث می شود مقدارغذایی که می خورید کمتر شود که به این ترتیب باعث کاهش وزن شده و معده به مرور کوچک تر می شود.

مسلماً عمل لاغری معده باید با بیهوشی انجام شود ولی قبل از آن توصیه می شود با پزشک تغذیه مشورت شود. در صورتی که با رژیم غذایی وزن پایین نیامد و یا فرد به دلایلی خاص نتوانست رژیم غذایی خود را رعایت کند عمل بای پس معده انجام می شود.

روند عمل لاغری معده در عمل بای پس معده

در روند عمل لاغری معده چند مرحله وجود دارد که باید انجام شود. اولین قدمی که برای لاغر کردن معده و کوچک کردن آن انجام می‌شود این است که جراح تان از قسمتهای اصلی معده تان برای تقسیم بندی آن استفاده می کند. قسمتی در بالای معده وجود دارد که به آن کیسه گفته می‌شود؛ این قسمت جایی است که وقتی غذایی می خورید ابتدا به آنجا می‌رود. آن کیسه تقریباً به اندازه یک گردو است و ۱۲۸ گرم غذا را در خود نگهداری می کند. جراح شما این کیسه را را از قسمت اصلی معده جدا می کند.

بعد نوبت به مرحله دوم می رسد که مرحله بای پس معده است؛ جراح شما قسمت کوچکی از روده تان را به یک سوراخ کوچک در کیسه وصل می کند ( همان کیسه‌ای که در بالای معده قرار دارد ) حالا غذایی که می خورید ابتدا وارد کیسه می شود، سپس به دهانه روده کوچک شما می رسد و خارج می شود در نتیجه باعث می‌شود که شما تمام کالری که مصرف می‌کنید را جذب نکنید و روند لاغری تان انجام شود.

عمل لاغری معده

روش های انجام عمل لاغری معده

عمل لاغری معده از دو راه قابل انجام است:

 1. جراحی باز
 2. جراحی با استفاده از یک دوربین

 

جراحی باز

در روش جراحی باز ابتدا جراح تان یک برش بزرگی ایجاد می کند تا شکم تان را باز کند و در ادامه بای پس با کار روی معده روده کوچک و اندام های دیگر انجام می شود.

جراحی با استفاده از یک دوربین

روش دوم که به آن لاپاراسکوپی گفته می شود دوربین کوچکی در شکم شما قرار داده می شود که به جراح اجازه می دهد تا درون شکم شما را ببیند.

در جراحی لاپاراسکوپی جراح به جای یک برش جراحی بسیار بزرگ روی شکم، ۴ تا ۶ برش کوچک در قسمت‌های مختلف شکم شما ایجاد می کند تا کار عمل لاغری معده را برایتان انجام دهد.

عمل لاغری معده مخصوص چه افرادی است؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم اگر بسیار چاق باشید و نتوانید از طریق رژیم و ورزش وزن خود را کم کنید ممکن است عمل جراحی کاهش وزن بتواند به شما کمک کند.

پزشکان اغلب از شاخص توده بدنی یا همان BMI و شرایط سلامتی مانند داشتن بیماری دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و … استفاده می کنند تا مشخص شود که فرد می‌تواند جراحی لاغری معده و کاهش وزن را انجام دهد یا خیر.

آیا با جراحی بای پس معده زود لاغر می شوید؟

جراحی بای پس معده رفع سریع چاقی نیست اما تا حد زیادی سبک زندگی شما را تغییر خواهد داد به این دلیل که حجم معده کوچکتر می شود و شما خیلی سریع تر از قبل سیر می شوید. اما اگر خوردن مواد غذایی تان را کمتر نکنید و هنگام سیری دست از غذا نکشید دوباره به مرور معده شما بزرگ می شود و به حالت قبلی باز می گردد.

همچنین اگر مقدار مواد غذایی که مصرف می کنید را کنترل نکنید و ورزش نکنید ممکن است عوارضی بعد از عمل جراحی لاغری معده دامن گیر شما شود.

چه کسانی می توانند عمل لاغری معده انجام دهند؟

به طور کل معمولاً کسی که BMI  یا شاخص توده بدنی اش از عدد 40 بیشتر باشد یعنی حداقل ۴۵ کیلوگرم اضافه وزن داشته باشد می تواند عمل بای پس معده انجام دهد.

خطرات جراحی لاغری معده

باید بدانید که جراحی بای پس معده عوارضی دارد که بسیاری از آنها بزرگ هستند و خطراتی هم به دنبال خودشان دارند.

قبل از این انجام عمل لاغری معده باید در مورد این خطرات حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

به طور کلی خطرات ناشی از بیهوشی بیمار در حین جراحی و عمل بای پس معده شامل موارد زیر می شود :

 • واکنش آلرژیک به داروهایی که استفاده می کنید
 • مشکلات تنفسی
 • خونریزی
 • لخته شدن خون
 • عفونت
 • مشکلات قلبی
 • التهاب معده
 • سوزش سردل یا زخم معده
 • تغذیه ضعیف
 • آسیب رسیدن در حین جراحی به روده ها یا سایر ارگان های بدن
 • نشت موادی که در معده جمع شده اند در حین عمل جراحی
 • زخم شدن درون شکم که می‌تواند منجر به انسداد روده در آینده شود
 • بالا آوردن غذا

 

قبل از عمل لاغری معده چه اقداماتی باید انجام داد؟

به این دلیل که عمل بای پس معده یک کار بسیار سنگین می باشد باید اقداماتی را قبل از انجام عمل انجام دهید که این اقدامات مراحل مختلفی دارد که باید به ترتیب انجام شود.

ابتدا جراحتان قبل از انجام عمل جراحی آزمایشات و ویزیت را انجام می‌دهد و به شما توصیه می‌کند که آزمایشات قبل ازعمل جراحی که مربوط به بیهوشی، فشارخون و سایر موارد می شود را با پزشکان متخصص همان قسمت بررسی کنند و اجازه را صادر کنند.

مرحله بعدی معاینه کامل فیزیکی است یعنی باید یک آزمایش خون، سونوگرافی از کیسه صفرا و آزمایشات مربوط دیگر برای اطمینان پیدا کردن از این که سلامت کافی را برای انجام جراحی را دارید انجام شود.

عمل لاغری معده

سومین مرحله، مشاوره گرفتن تغذیه ای می باشد یعنی کلاس هایی را برای کمک به شما در یادگیری آن کاری که در طول عمل اتفاق می‌افتد برگزار می‌کند و اینکه آنچه باید بعد از عمل از آن انتظار داشته باشید و یا مراقبت یا کارهایی که باید بعد از عمل باید انجام دهید را به شما آموزش می دهند.

ممکن است نیاز باشد قبل از عمل جراحی در کنار مشاوره تغذیه ای با یک مشاور دیگر هم صحبت کنید تا مطمئن شوید از لحاظ روحی و عاطفی آمادگی انجام جراحی لاغری معده را دارید یا خیر؟

در آخر اینکه اگر سیگاری هستید و سیگار می کشید باید حتماً چند هفته قبل از انجام عمل جراحی این کار را متوقف کنید و همچنین بعد از عمل بلافاصله سیگار کشیدن را شروع نکنید. سیگار کشیدن خطرات ناشی از مشکلات بعد از عمل و قبل از عمل را افزایش می دهد.

دوران نقاهت بعد از عمل جراحی لاغری معده

بیشتر افراد یک تا چهار روز بعد از عمل بای پس معده باید در بیمارستان بمانند و نکات خیلی مهمی هستند که باید بدانند.

 1. به مدت ۱ تا ۲ روز از طریق بینی غذا وارد بدن می شود
 2. نمی توانید ۱ الی ۳ روز اول بعد از عمل غذا بخورید
 3. بعد از سه روز غذاهای پوره شده یا نرم بخورید
 4. یک سوند برای تخلیه مثانه به شما وصل می شود
 5. یک سوند برای تخلیه مایعات روده به شما وصل می شود
 6. داروی ضد لختگی خون دریافت می کنید
 7. داروی ضد درد دریافت می کنید

همچنین پس از اینکه از بیمارستان مرخص شدید برای مراقبت از خودتان در خانه هم حتماً طبق دستورالعمل های گفته شده عمل کنید.