Select Page

اسلیو معده و بای پس معده هر دو مربوط به جراحی معده برای کوچکتر کردن سایز آن می باشند که در ادامه، روند این جراحی ها باعث می شود که سایز معده کوچک تر شده و به مرور زمان لاغری رخ دهد.

اسلیو معده و بای پس معده، هر دو مخصوص افرادی با شرایط خاص هستند؛ به همین دلیل هر کسی نمی تواند برای اضافه وزن داشتن کم، برای پایین آوردن وزن خود از این روش ها استفاده کند. برای شناخت بیشتر اسلیو معده و بای پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

ابتدا یک توضیح کلی راجع به بای پس و اسلیو معده به شما ارائه میکنیم:

 اسلیو معده چیست؟

جراحی اسلیو معده، روشی است که می توان چاقی های مفرط را که بیش از ۴۰ کیلوگرم اضافه وزن دارند از بین برد. در این روش ۷۵ الی ۸۰ درصد معده از بین می رود. جراحی اسلیو معده به کیفیت زندگی بهبود می بخشد و کاهش وزن بیش از حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد  در طی یک سال بعد از عمل جراحی، ایجاد می کند. همچنین شرایط بهداشتی مرتبط با چاقی های مفرط، بهبود می یابد که عبارت اند از:

 • دیابت نوع
 • فشار خون بالا
 • بیماری های کبد مخصوصاً کبد چرب
 • چربی خون
 • درد مفاصل بهبود می یابد
 • همچنین میل به غذا خوردن هم کاهش می‌یابد و فرد مانند همیشه احساس گرسنگی نمی کند

عمل جراحی اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

برای جراحی کردن معده به روش اسلیو معده، در واقع معده را به اندازه و شکل یک موز بریده و کوچک می کنند. روش کار به این صورت است:

ابتدا برش های کوچکی در دیواره شکم ایجاد می شود. درمرحله دوم معده را مورد بازرسی قرار می‌دهند و رگ‌های خونی را به سمت جانبی معده هدایت می کنند.

در سومین مرحله یک لوله در معده قرار می گیرد و به عنوان یک جایگزین جدید به عنوان سایز معده عمل می کند. پس از یک منگنه مخصوص برای تقسیم معده به دو قسمت استفاده می شود و پس از اینکه معده کاملا به دو قسمت تقسیم شد، قسمت جدیدی که غذا وارد آن می شود مانند یک موز می شود و حدود ۲۰ و ۲۵ درصد از حجم اصلی معده را دارد.

 مراحل انجام بای پس معده چیست؟

بای پس معده همانطور که در ابتدا گفته شد جراحی است که برای کم کردن سایز افرادی که اضافه وزن بسیار زیادی دارند به طوری که نمی تواند به هیچ عنوان فقط از رژیم و ورزش برای کم کردن وزن خود استفاده کنند به کار می رود.

در روش بای پس معده، در واقع معده به دو قسمت تقسیم می شود. قسمت اول که غذا در آن وارد می‌شود قسمتی است که حدود ۲۸ گرم غذا را در خودش ذخیره می کند. پس از آن هر چه قدر بیشتر غذا بخورید وارد همان معده می‌شود؛ ولی اضافه آن به قسمت روده وارد شده و توسط مدفوع از بدن خارج می شود.

این روش باعث می‌شود که شما کالری کمتری حین غذا خوردن جذب کنید.

مراحل انجام بای پس معده

بای پس معده در دو مرحله انجام می شود.

 • اولین قدم برای این جراحی این است که در مرحله اول، جراح از یک منگنه مخصوص برای تقسیم معده شما می‌کند. یک قسمت که کوچکتر است در بالا قرار می گیرد و قسمتی که بزرگ تر است پایین قرار می گیرد. قسمت بالای معده که کوچکتر است کیسه نامیده می‌شود. کیسه محلی است که مواد غذایی وارد آن می‌شود و به اندازه یک گردو است و فقط ۲۸ گرم غذا داخل آن ذخیره می شود. به همین دلیل کمتر غذا خواهید خورد و در ادامه، لاغری ایجاد می‌شود.
 • مرحله دوم همان بای پس معده است. کاری که پزشک جراح لاغری انجام می دهد این است که قسمت کوچکی از روده کوچک را به یک سوراخ در کیسه شما متصل می‌کند و غذایی که می خورید اگر بیشتر از ۲۸ گرم باشد، داخل این دهانه رفته و به روده کوچک شما منتقل می شود. بنابراین شما کالری کمتری جذب می کنید.

 تفاوت بین جراحی اسلیو معده و بای پس

یکی از سوالاتی که افراد پس از اینکه تصمیم گرفتند که عمل جراحی کوچک کردن معده را انجام دهد این است که آیا اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده؟

در واقع با این که در هر دو روش، فرد پس از دو سال، کاهش وزن یکسانی در بدنش ایجاد می شود؛ اما اکثر پزشکان می‌گویند که اسلیو‌ معده خیلی بهتر از جراحی بای پس معده می باشد.

دلایل این بهتر بودن عبارتند از:

 1. زمان جراحی و بیهوشی اسلیو معده نسبت به بای پس کمتر است
 2. بعد از اسلیو معده، با سرعت کمتری وزن کم می کنید
 3. پس از جراحی اسلیو معده، کمتر احساس گرسنگی می کنید
 4. سندرومی به نام دامپینگ وجود دارد که در بیمارانی که جراحی اسلیو معده انجام می دهند نسبت به کسانی که بای پس معده انجام دادند، در بدنشان بروز نمی دهد
 5. مدت زمان بستری شدن اسلیو معده نسبت به بای پس کمتر است
 6. در طول جراحی اسلیو معده مسیر گوارشی فرد دست نخورده می ماند
 7. هزینه جراحی اسلیو معده نسبت به بای پس کمتر است
 8. عوارض بای پس معده نسبت به اسلیو معده بیشتر است

عوارض اسلیو معده و بای پس

وقتی شما برای کوچک شدن معده جراحی می کنید، به این دلیل که سایز اصلی یک قسمت از عضو بدنتان را دستکاری می کنید مسلماً عوارض مربوط به خودشان را در بدن ایجاد می کنند.

عوارض بای پس معده عبارتند از:

 1. حالت تهوع
 2. کم آبی بدن
 3. عفونت
 4. زخم
 5. خونریزی
 6. ایجاد سنگ کیسه صفرا
 7. ایجاد اختلالات تغذیه ای
 8. افت قند خون
 9. سوء هاضمه
 10. انسداد رگها به علت ایجاد لخته های خونی

همچنین در ادامه به عوارض اسلیو معده می پردازیم.

در طول دهه گذشته با اینکه جراحی اسلیو معده به یک روش جراحی چاقی ایمن تبدیل شده؛ اما با این حال عوارض آن هنوز هم می تواند در حین جراحی و حتی پس از جراحی رخ دهد.

عوارض و خطراتی که عمدتاً پس از جراحی اسلیو معده مشاهده شده اند عبارت است از:

 1. ایجاد لخته خون
 2. کمبود رسیدن مواد مغذی و ویتامین به بدن
 3. ایجاد پوست اضافی پس از لاغری
 4. نشت مواد غذایی از خط معده که توسط منگنه ایجاد شده و آن را به دو قسمت تقسیم کرده است
 5. تنگی بیش از حد معده