Select Page

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید بدانید، اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک ؟ برای پاسخ به این پرسش، با ما همراه باشید.

عمل لیپوماتیک چیست؟

عمل لیپوماتیک نوعی پیکرتراشی لیپوساتیک است که در آن چربی اضافی بدن برداشته شده و به ناحیه باریک مورد نظر که در بدن فرد وجود دارد منتقل می شود. لیپوماتیک ممکن است لیپوساکشن به نظر برسد؛ اما فناوری استفاده شده در لیپوماتیک برای شکستن و مکش چربی بسیار متفاوت تر از لیپوساکشن است. به همین دلیل لیپوماتیک منجر به آسیب بافتی کمتر، یکنواختی چربی در زیر پوست، ظرافت بیشتر پوست و اثر ماندگارتر می شود.

برای دستیابی به یک نتیجه طبیعی تر، لیپوماتیک بیشتر با روش های دیگر مانند لیفت بدن، افزایش یا کاهش سینه، جراحی پلاستیک شکم یا جراحی های پلاستیک مشابه ترکیب می شود. مردانی که به لیپوماتیک علاقه مند هستند، می توانند همزمان اچ شکم را نیز انجام دهند.

لطفا توجه داشته باشید که روش لیپوماتیک، درمانی برای چاقی نیست. زیرا، فقط به اصلاح کانتور بدن و کاهش وزن نمی پردازد. اگر شما به دنبال یک روش کاهش وزن هستید، توصیه می کنیم به سایر روش های جراحی چاقی مانند بالون معده، اسلیو معده و بای پس معده بپردازید.

عمل لیپوماتیک برای افرادی و  بیمارانی توصیه می شود که BMI آنها کمتر از 30 است یا افرادی که می خواهند بدن خود را تغییر شکل دهند و آن را لاغرتر کنند.

زمان مورد نیاز برای عمل لیپوماتیک

حداقل اقامت در بیمارستان 1 هفته می باشد. اقامت در بیمارستان برای بیماران لازم نیست. مدت زمان عملیات 2 تا 4 ساعت می باشد. نوع بیهوشی که در عمل لیپوماتیک استفاده میکنند بیهوشی عمومی، محلی است. همچنین زمان بازگشت به کار و زتدگی عادی معمولاً 1 هفته بعد از جراحی امکان مذیر است.

نکات قبل از عمل لیپوماتیک

 • حداقل 2 هفته قبل از جراحی، سیگار کشیدن یا نوشیدن الکل را متوقف کنید
 • در صورت داشتن آلرژی به هر دارویی، سابقه پزشکی خود را ذکر کرده و به جراح خود اطلاع دهید
 • مصرف نمک خود را قبل و بعد از جراحی کاهش دهید
 • مصرف داروهای گیاهی یا ویتامین را دو هفته قبل از جراحی متوقف کنید
 • دو هفته قبل از عمل از ایبوپروفن یا آسپرین استفاده نکنید
 • یک همراه داشته باشید تا در 24 ساعت اول با شما باشد

 

عمل لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

پیکر تراشی لیپوماتیک بیشتر تحت بی حسی موضعی انجام می شود. با این حال، اگر این روش در یک منطقه بزرگتر اعمال شود یا اگر با روش های دیگر ترکیب شود، بیهوشی عمومی توصیه می شود. این روش کم و بیش همان روش لیپوساکشن است. لیپوماتیک از فناوری صدا، لرزش و تغذیه فراصوت برای شکستن سلول های چربی استفاده می کند. لوله کانولا به داخل بافت های چربی وارد می شود و با حرکت چرخشی و لرزش، آنها را از بین می برد.

حرکات عمل لیپوماتیک نه به عروق آسیب می رساند و نه به سلول های چربی. با استفاده از چنین فناوری مکش سلول های چربی به طور کامل انجام می شود و هیچ آسیبی هم نمی رساند.

سلولهای چربی ساکشن شده توسط لیپوماتیک، به عنوان ماده پرکننده مجدداً قابل استفاده هستند و می توانند در بعضی قسمت های دیگر بدن مانند پستان، لگن، صورت و غیره تزریق شوند.

از آنجا که این روش با لیپوساکشن متفاوت است، از دست دادن خون و ایجاد زخم در این روش بسیار کم می باشد و همچنین زمان بهبودی کمتری لازم است. برخلاف لیپوساکشن، هیچ بستری در بیمارستان لازم نیست و بیمار معمولاً بلافاصله پس از عمل ترخیص می شود.

 

ناراحتی احتمالی

درد، تورم و کبودی بعد از عمل لیپوماتیک طبیعی است؛ اما این روش دوره بهبودی کوتاهتری دارد. برای کمتر شدن ردر و تورم راهکارهایی وجود دارند که عبارت اند از:

 • از کمپرس گرم و سرد در مناطق جراحی استفاده نکنید
 • 24 ساعت بعد از عمل حمام کنید
 • به طور معمول پرواز پس از 48 ساعت اشکال ندارد
 • از رژیم روزانه خود مراقبت کنید تا غذاهایی با روغن یا نمک کم یا کمتر داشته باشید
 • به مدت 2 هفته هیچ ورزشی انجام ندهید
 • شنا بعد از 2 هفته مجاز است.آب تنی و  حمام آب گرم پس از 1 ماه مجاز است

 

عمل لیپوماتیک برای افراد زیر توصیه نمی شود

 • بیمار چاقی
 • سیگاری های سنگین
 • بیماران مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا
 • بیمارانی که پوستی شل یا شلی دارند

 

خطر بالقوه

 • تغییر در رنگ پوست
 • عفونت یا خونریزی
 • جای زخم

 

خب اکنون که با عمل لیپوماتیک آشنا شدیه اید، برای پاسخ به پرسش، ” اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک؟ ” با عمل اسلیو معده هم آشنا شوید.

عمل اسلیو معده چیست؟

جراحی اسلیو معده که به آن گاسترکتومی آستین نیز گفته می شود، جراحی کاهش وزن است که طی سالهای اخیر محبوبیت چشمگیری داشته است.  اسلیو معده یک روش محدودکننده است که در آن ظرفیت معده شما به میزان چشمگیری به حدود 75٪ کاهش می یابد تا بتواند به کاهش وزن قابل توجه در طولانی مدت کمک کند. در نتیجه، سلامت کلی شما نیز معمولاً بهبود می یابد.

نحوه عمل اسلیو معده

اسلیو معده با برداشتن دائمی قسمت زیادی از معده شما انجام می شود. از آنجا که پس از جراحی ظرفیت معده شما بسیار کاهش یافته است، فقط می تواند قسمت کوچکی از غذا را در خود نگه دارد. بعد از خوردن غذای بسیار کم احساس سیری خواهید کرد و بین وعده های غذایی گرسنگی کمتری خواهید داشت.

گاسترکتومی اسلیو بخشی از معده شما را که هورمون تحریک کننده گرسنگی گرلین را تولید می کند نیز از بین می برد. این بدان معنی است که اشتهای شما کاهش می یابد.

کاهش وزن به محض انجام عمل جراحی شروع می شود. بعد از 18 ماه،  اسلیو معده کشیده می شود، بنابراین مهم است که اندازه های قابل توجهی از بخش معده را حفظ کنید. اگر غذاهای توصیه شده (نه نرم و مایعات) بخورید، احساس گرسنگی نخواهید کرد. شما باید ویتامین ه را بصورت مادام العمر از جمله B12 را مصرف کنید.

آیا  اسلیو معده معده مناسب من است؟

چه کسی برای  اسلیو معده مناسب است؟ افراد زیر مجاز به جراحی  اسلیو  معده هستند:

 • شما دارای BMI (شاخص توده بدن) 40 یا بیشتر هستید
 • شما سایر بیماری های پزشکی مانند دیابت نوع 2 یا فشار خون بالا را دارید که ممکن است با کاهش وزن بهبود یابید
 • شما به اندازه کافی مناسب برای انجام بیهوشی عمومی و جراحی هستید
 • شما متعهد به کاهش وزن و حفظ کاهش وزن خود از طریق سبک زندگی و تغییر رژیم آستین معده هستید
 • شما حداقل به مدت شش ماه سعی کرده اید با خوردن سالم، ورزش و مصرف داروهای مربوطه وزن خود را کاهش دهید و این نتیجه ای نداده است

در طی عمل  اسلیو معده چه اتفاقی می افتد؟

قبل از جراحی اسلیو معده، بیهوشی عمومی به شما داده می شود. این روش به روش لاپاراسکوپی و با استفاده از جراحی  انجام می شود و معمولاً بین یک ساعت تا یک ساعت و نیم طول می کشد.

جراح کاهش وزن شما چندین برش کوچک در معده شما ایجاد می کند و یک تلسکوپ باریک و بلند با یک لنز نور و دوربین  به نام لاپاراسکوپ و سایر ابزارهای جراحی برای از بین بردن قسمت بزرگی از معده شما در درون معده شما قرار می دهد. پس از برداشته شدن اسلیو معده، معده شما با استفاده از منگنه ها به شکل یک لوله باریک بسته می شود.

مراقبت های بعدی و بهبودی  اسلیو معده

پس از جراحی اسلیو معده، شما دو تا سه روز در بیمارستان خواهید بود. احتمالاً به تسکین درد نیاز دارید. می توانید مسکن های بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن مصرف کنید.

فقط روز اول بعد از جراحی قادر به نوشیدن مایعات شفاف خواهید بود. سپس چندین هفته تحت رژیم مایع خواهید بود و به سمت غذاهای نرم پیش می روید و در نهایت بعد از چهار تا شش هفته غذاهای جامد به برنامه غذایی خود اضافه می کنید.

شما باید بعد از جراحی استراحت کنید و از کشیدن زخم خودداری کنید. ما به شما توصیه می کنیم شخصی را در اطراف خود داشته باشید تا در کارهای روزمره به شما کمک کند. بیشتر افراد می توانند ظرف دو تا چهار هفته پس از جراحی  اسلیو معده به فعالیت های عادی خود برگردند. شما باید در مورد زمان بازگشت به کار و شروع ورزش با جراح کاهش وزن خود صحبت کنید.

عوارض جانبی  اسلیو معده

ممکن است برخی از عوارض جانبی اسلیو معده مانند درد  کبودی و تورم در اطراف زخم ها  و استفراغ یا احساس بیماری پس از خوردن بیش از مقدار معده کوچک و جدید داشته باشید. باید سعی کنید غذای خود را خوب بجوید، کمتر بخورید و به برنامه رژیم غذایی  اسلیو معده خود پایبند باشید.

عوارض احتمالی هر عمل عبارتند از:

خونریزی یا لخته شدن خون، درد و عفونت زخم.

عوارض مرتبط با جراحی  اسلیو معده عبارتند از:

 • اسکار معده که انسداد روده ایجاد می کند
 • پوشش داخلی التهاب معده (ورم معده)، زخم معده یا سوزش معده
 • آسیب به اندام های مجاور
 • نشت مایعات از معده و عفونت جدی

امیدوارم که در این مقاله به پرسش شما ” اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک ؟ ” پاسخ داده باشیم. اگرسوالی دارید، لطفا با ما به اشتراک بگذارید.