Select Page

اگر شما هم به دنبال این هستید که ببینید جراحی لاغری چیست ، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

جراحی لاغری چیست ؟

یک جراحی کاهش وزن به فرد کمک می کند تا وزن خود را کاهش دهد  و خطرات احتمالی مرتبط با حمل وزن اضافی را از بین می برد. جراحی های کاهش وزن به روش های مختلف و مشخصی کار می کنند. این شامل محدودیت هایی برای فرد بیمار است، که با محدود کردن اندازه غذایی، معده می تواند میزان کالری مصرفی فرد را کاهش دهد. حالت دیگر سو جذب است که به همین ترتیب میزان کالری و مواد مغذی متعاقب آن را که بدن می تواند به طور مناسب جذب کند، به حداقل می رساند. این امر با کوتاه کردن بخشی از روده به دست می آید. بسیاری از جراحی های کاهش وزن در دسترس بیماران است؛ اما در این مقاله پنج عمل اصلی بررسی می شود.

جراحی سوییچ اثنی عشر با عمل انحراف بیلیوپانکراتیک

این روش مستلزم قرار دادن دوازدهه در امتداد ایلئوم است. این روش منجر به جذب کالری بسیار کمی توسط بدن از غذای مصرفی می شود. معده همچنین مقدار بسیار کمی هورمون ایجاد کننده گرسنگی ترشح می کند و باعث می شود فرد احساس گرسنگی سریع نکند.

جراحی سوئیچ اثنی عشر همچنین با کاهش خطر برخی از بیماری ها مانند سرطان پس از جراحی، منجر به بهبود کلی سلامت می شود. همچنین برای درمان برخی از مشکلات متابولیکی و حتی دیابت استفاده می شود. با این وجود اکثر پزشکان از آن اجتناب می کنند، زیرا انجام آن، کار سخت و طاقت فرسایی است. جراحی سوییچ اثنی عشر زمان بیشتری مصرف می کند و پس از جراحی نیاز به پیگیری گسترده دارد.

جراحی باند معده

از نظر بیولوژیکی و فنی، از باند معده به عنوان باند معده قابل تنظیم لاپاراسکوپی یاد می شود. این روش مستلزم ایجاد یک کیسه کوچک با استفاده از یک باند معده است که به خوبی در اطراف معده قرار گرفته است. کیسه را می توان با مقدار کمی غذا پر کرد و مقدار غذایی را که می تواند برای پر کردن آن خورده شود، محدود می کند. فرد خیلی سریع احساس سیری می کند و دیگر نیازی به مصرف مقدار زیادی غذا ندارد.

باند معده پس از جراحی با اتصال آن به دستگاهی که زیر پوست قرار دارد و در مرکز قفسه سینه قرار دارد، بسته می شود. به منظور دستیابی به نتایج مطلوب، باند چندین بار محکم می شود. این کار برای جلوگیری از هرگونه نیاز به بیهوشی با تزریق دستگاه با مقداری آب نمک با استفاده از سوزن از طریق پوست انجام می شود.

اسلیو معده یا گاسترکتومی

در این روش قسمت وسیعی از معده کاهش می یابد و در مقایسه با روش قبل، بعد از عمل بسیار کوچک می شود. دقیقاً مانند جراحی های فوق الذکر، فرد بسیار سریع احساس سیری می کند و در نتیجه مقدار غذایی را که یک بار مصرف می کند به شدت کاهش می یابد. معده کوچکتر، اکنون مقادیر بسیار کمی هورمون ترشح می کند که باعث گرسنگی می شود و باعث می شود احساس گرسنگی به اندازه گذشته نداشته باشید.

جراحی بای پس معده

بای پس معده به عنوان بای پس معده Roux-en-y نیز شناخته می شود. معده به دو قسمت تقسیم می شود. با استفاده از منگنه های جراحی یک کیسه کوچک در بالای معده ایجاد می شود. با اتصال مستقیم کیسه به روده کوچک، بقیه معده دور زده می شود. به طور مشابه، مقدار غذای مورد نیاز برای پر شدن غذا را به شدت کاهش می دهد. این در نهایت اطمینان می دهد که غذای کمتری مصرف می کنید  و بنابراین کالری بسیار کمی جذب خواهید کرد. بدن شما همچنین باید مواد معدنی بسیار کمی را جذب کند. با وجود این، بای پس معده یک عیب کوچک دارد زیرا اگر فرد به یک رژیم غذایی بسیار خوب و دقیق پایبند نباشد ، می تواند باعث سندرم دامپینگ یا حتی سو تغذیه احتمالی شود.

برای پاسخ به پرسش جراحی لاغری چیست ، ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

بالون داخل معده

برخلاف انواع دیگر جراحی، بالون داخل معده کاملاً موقتی است، زیرا حداکثر برای شش ماه در معده باقی می ماند. پزشک شما بالون را با هوا پر می کند و سپس با استفاده از یک لوله بسیار باریک، که از طریق دهان پایین می رود، داخل معده قرار می گیرد. بادکنک با رسیدن به معده باد می شود. همچنین لازم به ذکر است که دو نوع بالون وجود دارد.

  • بالون تک
  • دو بالون

انتخاب شما به اندازه معده و نتایجی که می خواهید بدست آورید بستگی دارد.

جراحی های ذکر شده همه مزایا و معایب مختلفی دارند. عمل دوازدهه موثرترین عمل است، زیرا باعث کاهش وزن بسیار بیشتری می شود و به دنبال آن اسلیو معده و بای پس معده بهترین روش برای کاهش وزن هستند. بالون معده پس از یک سال در مقایسه با عمل دوازدهه، اسلیو معده و بای پس معده که در آن حدود 70٪ از وزن اضافی را در همان زمان یا مدت زمان از دست می دهد، فقط منجر به کاهش 25-30٪ از وزن بدن مازاد  می شود. بنابراین انجام برخی تحقیقات گسترده و مشاوره با پزشکان قبل از انتخاب هر نوع عمل جراحی برجسته امری حیاتی برای شما است.

سابقه جراحی چاقی

در دهه 1950، جراحی کاهش وزن با جراحی بای پس روده شروع به توسعه کرد. این هدف کوتاه کردن طول روده کوچک است که در نتیجه کالری کمتری از بدن جذب و دفع می شود؛ اما برای دستیابی به کاهش وزن، نیاز به کوتاه شدن قسمت بزرگی از روده کوچک بود که در نهایت منجر به سو تغذیه ای شد که باعث مرگ بیمار شد.

سپس  در سال 1966، دکتر ادوارد میسون بهترین جراح لاغری در ان زمان جراحی بای پس معده را بر روی  فردی انجام داد. در این عمل، معده و بخشی از روده کوچک برداشته شد. این عمل موفقیت آمیز بود و نتیجه آن کاهش وزن بود. به همین دلیل است که دکتر ادوارد به عنوان “پدرخوانده کاهش وزن و عمل های چاقی” شناخته می شود.

در حال حاضر، بیشتر روش های کاهش وزن با استفاده از روش های لاپاراسکوپی انجام می شود. در تلاش برای کاهش اندازه برش ایجاد شده بر روی بیمار (از 25 سانتی متر در جراحی های غیر لاپاراسکوپی به 3 تا 6 سانتی متر در جراحی های لاپاراسکوپی کاهش وزن). این روش فواید زیادی دارد زیرا تغییر شکل را کاهش می دهد و بهبود وضعیت را پس از عمل تسریع می کند. پس از آن، تحولات ادامه یافت تا اینکه روند بالون معده توسط FDA در سال 2015 تأیید شد.

امیدوارم که در این مقاله دانسته باشید که جراحی لاغری چیست . اگر سوالی دارید با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید : محاسبه شاخص توده بدنی