Select Page

عمل لاغری با حلقه یکی از چندین روش مختلف جراحی کاهش وزن است. این جراحی خود شامل قرار دادن باند معده قابل تنظیم با لاپاروسکوپی است که یک وسیله جراحی است.

لاپاروسکوپی از یک حلقه پلاستیکی سیلیکون توخالی نازک و همراه با یک لوله کوچک تشکیل‌شده است. حلقه در یک برش کوچک قرارگرفته و در اطراف معده جای می‌گیرد. در این فرایند با حلقه میزان غذا و کالری دریافتی را محدود می‌کند و به بیماران اجازه می‌دهد زودتر احساس سیری کرده و کالری کمتری مصرف کنند و به کاهش وزن کمک می‌کند.

هنگام انجام این عمل یک لوله در بدن قرار داده می‌شود. این لوله شامل یک درگاه کوچک است که دقیقاً در زیرپوست قرار دارد و می‌توان از آن برای پر کردن حلقه بانمک و افزایش میزان غذا و محدودیت کالری استفاده کرد.

عمل لاغری با حلقه

عمل لاغری

طی سال‌های مختلف جراحی‌های مختلف کاهش وزن ایجاد و اصلاح‌شده است. امروزه قدرت انتخاب افزایش پیداکرده است. سه نوع عمل اصلی جراحی کاهش وزن شامل به ای پس معده، باند معده و حلقه معده است. هرکدام موافقان و مخالفان خود را دارند.

جراحی بای پس معده

این جراحی که برای اولین بار در دهه 1960 انجام شد. این عمل معده را به دو قسمت تقسیم می‌کند. قسمت اول معده را جمع کرده و به قسمت تحتانی روده کوچک متصل می‌شود. تنها عملکرد قسمت دوم معده ایجاد مایعات گوارشی برای انتقال به روده کوچک برای کمک به هضم غذا است. با ایجاد معده کوچک‌تر، فرد احساس سیری سریع‌تر می‌کند و ازآنجاکه مقداری از دستگاه گوارش کنار گذاشته می‌شود، مقدار کمتری کالری از غذا جذب می‌شود.

جراحی بای پس معده

باند معده

باند معده نواری بادی است که از طریق جراحی در اطراف معده قرار می‌گیرد و در ظاهر می‌تواند یک معده فوقانی کوچک‌تر و یک قسمت پایین‌تر بزرگ ایجاد کند. با این عمل غذا از قسمت بالایی معده به سمت قسمت پایینی معده حرکت می‌کند. سرعت‌پایین این حرکت باعث می‌شود که فرد سریع‌تر سیر شود. این‌گونه فرد احساس سیری سریع‌تری دارد.

باند معده

عمل لاغری با حلقه

در این جراحی حلقه‌ای دور معده قرار می‌گیرد که حجم معده را کاهش می‌دهد. این عمل دوره درمان خیلی کمی دارد و بازده و اثرگذاری زیادی را ثبت کرده است. این روش در حال حاضر یکی از روش‌های پرطرفدار در جهان است.

دانستنی‌های عمل از عمل لاغری با حلقه

قبل از جراحی، به بیماران توصیه می‌شود همه گزینه‌ها را بدانند و با پزشک خود در میان بگذارند. بیماران حتماً باید خطرات یا معایب و همچنین مزایای عمل لاغری با حلقه را بدانند. بعدازاین که بیمار از تمام جوانب این عمل آگاه شد سپس بیمار باید اقدام به عمل و جراحی لاپاراسکوپی کند.

جراحی لاپاراسکوپی یا عمل لاغری با حلقه فقط حدود یک ساعت طول می‌کشد. این عمل با بیهوشی عمومی همراه است. بین یک تا پنج برش کوچک در شکم بیمار ایجاد می‌شود. جراح یک دوربین کوچک و ابزار جراحی را وارد شکم می‌کند تا با دید دقیق باند سیلیکون را در معده قرار دهد. بیماران اغلب در همان روز پس از عمل مرخص می‌شود و به خانه فرستاده می‌شوند و چند روز بعد بیماران قادر به کار هستند.

طبق گفته سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA)، خطرات مرتبط با این عمل جراحی عبارت‌اند از: حالت تهوع یا استفراغ، مشکل در بلع، بیماری ریفلاکس معده، سوءهاضمه یا ناراحتی معده، درد شکم، کشش کیسه معده جدید، حرکت باند معده از موقعیت اصلی خود، فرسایش باند از طریق دیواره معده و داخل معده است.

عمل لاغری با حلقه ازجمله عمل‌های لاغری است که جدیداً موردتوجه قرارگرفته است. این عمل بااینکه دارای خطراتی است؛ اما نسبت به خطرات دیگر عمل‌ها که می‌توان به مرگ اشاره کرد این عمل دارای خطرات پایین‌تری است.

بازگشت وزن بعد از عمل لاغری با حلقه

عمل لاغری با حلقه یکی از جراحی‌هایی است که به‌طور مکرر در جهان انجام می‌شود. ازنظر کار آیی یکی از عمل‌های شناخته‌شده است. بااین‌حال، پس از چند سال، حجم معده برگشته و حجم معده بزرگ‌تر می‌شود. این افزایش حجم معده، اثر سیری را محدود می‌کند. مقدار مواد غذایی جذب‌شده افزایش می‌یابد و معمولاً منجر به بازیابی مجدد وزن می‌شود.

برای جلوگیری از این افزایش حجم معده، یک حلقه کالیبراسیون در اطراف معده قرار گیرد. با این کار ریسک افزایش حجم معده کاهش پیدا می‌کند. این محافظ موجب می‌شود که اثر سیری حفظ شود و مواد غذایی کمتری جذب شود.

قرار دادن حلقه کالیبراسیون باید توسط یک دکتر باتجربه انجام شود در غیر این صورت خطرات بی‌شماری را برای شما به همراه دارد.

مزایای عمل لاغری با حلقه

 • افرادی که عمل لاغری با حلقه برای آن‌ها خطرناک است مشخص هستند.
 • جراحی حداقل تهاجمی برای کاهش وزن (کمترین مشکل و عوارض برای فرد به وجود می‌آید).
 • بدون برش یا منگنه کردن دیواره معده یا روده تغییر مسیر روده وجود ندارد.
 • کاهش درد بیمار، مدت اقامت در بیمارستان و زمان بهبودی.
 • کم‌خطر بودن کمبودهای مواد تغذیه‌ای.
 • باند قابل تنظیم به جراح اجازه می‌دهد تا نحوه جریان غذا از یک قسمت معده به قسمت دیگر را تنظیم کند که برای کاهش وزن طولانی‌مدت ایده آل است.
 • تنظیمات انجام‌شده بدون جراحی اضافی.
 • برای استفاده در دوران بارداری تأییدشده است.
 • دارای قابیلت بازگشت، فرد هر زمان خواست معده به‌طورکلی به شکل اصلی خود برمی‌گردد.

معایب عمل لاغری با حلقه

 • کاهش وزن معمولاً کمتر از دیگر روش‌های است.
 • هنوز هم خطر افزایش وزن پس از جراحی وجود دارد.

هزینه عمل لاغری با حلقه

هزینه عمل لاغری با حلقه با توجه به هر فرد متفاوت است. به‌عنوان‌مثال بیماری دارای بیماری‌های سخت است مثل بیماری قلب، این بیماری برای مراقبت‌های قبلی و انجام اقداماتی که قبل از عمل باید انجام شود هزینه بیشتری از بیماری که این بیماری را ندارد باید پرداخت کند.

همچنین باید عوامل دیگری مثل نوع بیمه، دکتر معالج، مرکز درمانی و… را در نظر بگیرد.