Select Page

در این مقاله سعی داریم تا به این سوال کلیدی پاسخ دهیم که عمل لاغری پلیسه معده چیست؟ پلیسه معده به عمل دوختن بخش اعظمی از معده می‌پردازد. در این نوع عمل، قسمت کناری معده به درون دوخته می‌شود و دیوار آن بسته می‌گردد. حجم معده در این روش به شکل چشم‌گیری کاهش پیداکرده است به‌طوری‌که فرد با کاهش حدود هفتاد درصد معده در عمل پلیسه روبه‌رو خواهد بود. بعد از عمل پلیسه معده امکان خوردن فراوان غذا وجود ندارد و فرد به‌سرعت بعد از صرف اندکی غذا، سیر می‌شود و درنتیجه وزنش سریع‌تر کاهش پیدا می‌کند.

پلیسه معده

عمل لاغری پلیسه معده به‌روزترین و درعین‌حال کم ریسک ترین عمل لاغری می باشد که به کاهش بخش زیادی از حجم معده کمک می‌کند.

عمل لاغری پلیسه معده نوعی جراحی لاغری محدودکننده است. درواقع این عمل، مقدار غذایی که افراد می‌توانند نگهدارند را کم می‌کند. بیمار بعد از جراحی، بیشتر احساس سیری می‌کند و قادر به خوردن غذا مانند گذشته نخواهد بود.

فرایند جراحی پلیسه معده به چه شکل است؟

این شیوه شامل قرار دادن یک لوله یا شی‌ء در میان توده‌های چربی نمی‌باشد. همین‌طور برخلاف جراحی اسلیو معده، می‌تواند معده در صورت پرخوری بیمار و نداشتن فعالیت‌های ورزشی به حالت ابتدایی برگردد، زیرا بخشی از معده برداشته نمی‌شود.

طی این عمل، پنج تا شش برش کوچک در ناحیه شکم ایجاد می‌شود و عمل جراحی به کمک یک دوربین ریز و با وسایل جراحی که توسط این برش‌ها واردشده است، انجام می‌گیرد. عمل جراحی پلیسه معده شامل زدن یک یا چند بخش از معده و بخیه کردن آن می‌باشد. در این نوع از جراحی هرگز هیچ قسمتی از معده و روده بریده و یا قطع نمی‌شود. این جراحی در صورت رعایت نکردن بیمار قابلیت برگشت‌پذیری دارد و همین‌طور می‌توان آن را به دیگر انواع جراحی لاغری تغییر داد. پلیسه معده یک عمل کم ریسک در میان متخصصان شناخته می‌شود. مدت‌زمان عمل پلیسه معده حدود یک الی دو ساعت به طول می‌انجامد. اکثریت بیماران لازم است بیست‌وچهار تا چهل هشت ساعت قبل از عمل در بیمارستان حاضر شوند.

مزایا عمل لاغری پلیسه

این شیوه برای خانم‌های که در آینده تمایل به بارداری دارند مشکلی به وجود نمی‌آورد. عمل لاغری پلیسه معده به افرادی که علاقه به مراجعه دوباره به متخصص  جراحی لاغری دارند، توصیه می‌شود؛ زیرا که مراجعه به دکتر برای این اشخاص هر نود روز یک‌بار می‌تواند کافی باشد. در این شیوه از روش لاپاراسکوپی استفاده می‌شود و با نظر به این‌که هیچ‌گونه جراحت در بدن بیمار به وجود نمی‌آید، بیمار درد کمتری را تحمل می‌کند. در عمل پلیسه معده تغییری در معده افراد ایجاد نمی‌شود بلکه فقط بیمار به دلیل محدودیت در حجم معده، امکان خوردن غذا، مانند گذشته را ندارد و درنتیجه وزن بیمار به‌طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. از ویژگی‌های اصلی این روش، راحتی در انجام عمل و نبود محل برش می‌باشد. ازاین‌جهت یکی از کم ریسک ترین روش‌های جراحی چاقی می‌باشد.

مشکلات عمل لاغری پلیسه

این عمل برای اشخاصی که تنقلات فراوان مصرف می‌کنند مناسب نیست و همین‌طور در هنگام خوردن غذا امکان تهوع و استفراغ در این عمل بسیار بالا می‌باشد؛ اما چیزی که به آن باید دقت کرد این است که این نوع عمل از استاندارهای لازم در جامعه بین الملی برخوردار نمی‌باشد و در مراکز معتبر جهانی، متخصصان رغبتی برای انجام آن ندارند. در بدترین شرایط از باندینگ بهتر بوده است اما از اسلیو ضعیف‌تر می‌باشد و در صورت رعایت نکردن بیمار امکان برگشت اضافه‌وزن پس از یک تا دو سال وجود دارد.

مراقبت‌های بعد از عمل پلیسه معده

رژیم غذایی

چهارده روز اول بعد از عمل، بیمار فقط باید به مصرف مایعات بپردازد.
چهارده روز دوم لازم است غذاهای آسیاب شده استفاده نماید. پس از یک ماه مصرف غذای بیمار به حالت معمول با میزان کمتر بازمی‌گردد. بیمار حتماً باید به ارزش غذایی خود دقت کامل را داشته باشد و از موادی که دارای ارزش بالا می‌باشد مانند کشک استفاده کنند.رژیم غذایینحوه غذا خوردن

غذا را به‌آرامی بجوید تا غذا به‌طور کامل دردهان هضم شود و دستگاه گوارش دچار مشکل نشود یک ساعت قبل و بعد از غذا از نوشیدن مایعات بپرهیزید. از خوردن غذا غیر از سه وعده اصلی، خودداری کنید. در شب وعده غذایی خود را چهار ساعت قبل از خواب میل نماید.

کاهش وزن در جراحی پلیسه معده

بیشتر افراد پس از عمل پلیسه معده نصف بیشتری از وزن خود را از دست می‌دهند که تناسب و کاهش وزن در افراد از ایجاد و افزایش بیشتر بیماری‌های مربوط به چاقی مانند دیابت و فشارخون بالا، جلوگیری می‌کند. در این شیوه قسمتی از معده بریده و یا جدا نمی‌شود و می‌توان با جراحی حجم معده را مجدداً، به‌اندازه اولیه خود بازگرداند.

کاهش وزن

عمل لاغری پلیسه معده برای چه افراد مناسب می‌باشد؟

اگر شاخص توده بدنی افراد بیش از 35 باشد یا مستعد بیماری‌های زمینه‌ای مثل قند بالا باشید، این جراحی به شما توصیه می‌شود؛ یا اگر شاخص توده بدنی شما بالای ۴ است و از بیماری‌های دیگری رنج نمی‌برید. این روش جراحی از تازگی جدید برخوردار می‌باشد؛ بنابراین حتماً قبل از اقدام، نیاز به مشاوره با دکتر متخصص می‌باشد.

هزینه عمل لاغری پلیسه

هزینه عمل جراحی اضافه‌وزن در داخل کشور معمولاً تحت تأثیر ابزار پزشکی عمل جراحی لاغری می‌باشد. عموماً قیمت فقط یک عدد استاپلر بسته به نوع و کیفیت آن حدود هشت‌صد هزار تومان تا یک‌میلیون تومان است که معمولاً در عمل لاغری پلیسه سه تا شش عدد از آن در جراحی استفاده می‌شود. عمل لاغری پلیسه معده می‌تواند حدود ده الی سیزده میلیون تومان هزینه برای افراد در برداشته باشد. هزینه‌های عمل لاغری پلیسه با توجه به ابزار پزشکی، متخصص جراح، مکان عمل جراحی و مدت‌زمان بستری در بیمارستان می‌تواند متفاوت باشد.