Select Page

آیا با خطرات عمل لاغری آشنایی دارید؟ برای دانستن خطرات عمل لاغری با ما همراه باشید.

آیا جراحی لاغری خطرناک است؟

اضافه وزن و چاقی علاوه بر اینکه دلیل عمده ی بسیاری از بیماری های خطرناک از جمله سرطان و سکته ی مغزی است. همچنین تأثیر بسزایی نیز در ظاهر و اعتماد به نفس افراد دارد. به عبارت دیگر چاقی می تواند باعث آسیب های روحی از جمله افسردگی و انزوا طلبی شود. این تأثیرات خطرناک دانشمندان و جراحان را به فکر چاره ای برای درمان این عارضه انداخت.

رژیم غذایی و ورزش قدیمی ترین روش های درمان چاقی هستند که دوره ی درمان بسیار طولانی داشته و در اکثر موارد نتیجه ی مطلوبی نخواهند داشت. حدود 20 سال پیش جراحی های لاغری پا به عرصه نهادند اما به دلیل نوظهور بودن خطرات فراوانی برای سلامت بیمار داشتند. هیچ اطلاعاتی در مورد رژیم غذایی قبل و بایدها و نبایدها به بیمار داده نمیشد لذا او از سرنوشت خود پس از جراحی خبری نداشت.

پیشرفت علم و تکنولوژی در این زمینه نیز به کمک بشر آمده است و روش های جدید لاغری با جدیدترین متدها و برنامه ریزی های دقیق زیر نظر پزشکان و جراحان مجرب منجی زندگی بسیاری از افراد دنیا شده اند. جراحی لاغری انواع مختلفی دارد و متناسب با شرایط فیزیکی و سلامتی هر فرد مناسب ترین روش به او پیشنهاد می شود.

ممکن است فردی با اسلیو معده کاهش وزن چشمگیری داشته و روند زندگیش تغییر کند اما همین روش بر روی فردی دیگر بی تأثیر باشد. درست است که با جراحی لاغری می توان کیفیت زندگی را بهبود بخشید اما این روش نیز مانند سایر جراحی ها مزایا و معایب خاص خود را دارد. بیمار باید با آگاهی کامل از این مزایا و معایب و در نظر گرفتن شرایط شخصی خود اعم از شرایط مالی، سلامتی، فیزیکی و …. در مورد انتخاب جراحی لاغری تصمیم بگیرد.

جراحی لاغری

خطرات عمل لاغری

خطرات عمل لاغری

جراحی لاغری عبارت است از روشی به منظور کاهش مصرف مواد غذایی و کاهش اشتهای افراد دارای اضافه وزن. در حال حاضر مؤثرترین روش جهت کاهش وزن و کنترل بیماری های مرتبط با اضافه وزن جراحی لاغری است. جراحی لاغری انواع مختلفی از جمله بای پس معده، اسلیو معده، تا کردن معده و … دارد و همانطور که گفته شد پزشک متناسب با شرایط هر فرد بهترین روش را به او پیشنهاد می دهد.

ترس از جراحی لاغری به دلیل شایعات متداول در مورد این روش کاملاً طبیعی است. اما این ترس به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه است. امروزه این نوع جراحی بسیار کم خطرتر از روش های قدیمی بوده و نسبت به آن ها کمتر تهاجمی هستند.

خطر مرگ در جراحی لاغری! از شایعه تا واقعیت

خطرات عمل لاغری

خطرات عمل لاغری

به جرأت می توان گفت که خطر مرگ در اثر چاقی و بیماری های مرتبط با آن بسیار بیشتر از خطر مرگ در حین عمل جراحی لاغری است. در این زمینه تحقیقات متعددی نیز انجام شده است که نشان می دهد افراد چاق 29 درصد بیشتر از افرادی که جراحی لاغری انجام داده اند مستعد مرگ می باشند.

بیماری های مزمنی همچون سرطان و بیماری های قلبی مهمترین علت مرگ افراد چاق هستند. لازم به ذکر است که بسیاری از بیماری های مرتبط با چاقی از جمله دیابت، سرطان و بیماری های قلبی عروقی پس از جراحی لاغری بهبود می یابند.

 

جراحی لاغری چه مزایایی دارد؟

خطرات عمل لاغری

خطرات عمل لاغری

 1. افزایش اعتماد به نفس و انرژی
 2. کاهش احساس گرسنگی و کاهش اشتها
 3. افزایش علاقه به حضور در اجتماع و گروه های مختلف ورزشی، هنری و…
 4. بهبود بیماری های مرتبط با چاقی
 5. کاهش نیاز یا عدم نیاز به داروهای بیماری های مرتبط(طبق تحقیقات انجام شده افراد دیابتی که عمل جراحی لاغری انجام داده اند پس از عمل نیاز به انسولین بسیار کمتری خواهند داشت)

با تمام این مزایا باید بدانید که جراحی لاغری معجزه نیست. پس از جراحی نیز باید رژیم غذایی مناسبی داشته و سبک زندگی سالم را انتخاب نمایید. برخی افراد تصور می کنند که پس از جراحی لاغری می توانند هرچیزی که قبل از این در رژیم غذایی آن ها ممنوع بوده است را با خیال راحت میل کنند! این تصور کاملاً غلط است.

جراحی لاغری راهی برای عملکرد بهتر رژیم غذایی و ورزش است نه جایگزین آن ها. مقدار کاهش وزن، ماندگاری آن، میزان بهبود کیفیت زندگی و امنیت فرد پس از جراحی معیارهایی هستند که پس از اتمام جراحی مورد بررسی قرار می گیرند. پس بعد از جراحی کار تمام نمی شود بلکه وارد مرحله ای جدید خواهید شد.

 

جراحی لاغری چه معایبی دارد؟

همانطور که گفته شد جراحی لاغری نیز مانند سایر روش های جراحی مزایا و معایب خاص خود را دارد. برخی از معایب آن عبارت است از:

 1. پس از جراحی ممکن است بیمار مدام حالت تهوع و استفراغ داشته باشد که در این صورت باید سریعاً به پزشک مراجعه نموده و درمان دارویی را شروع کند.
 2. بیمار نمی تواند برخی غذاها را بخورد.
 3. بیهوشی و داروهای آن عوارضی دارند که در برخی موارد بسیار شدید هستند. خطرات بیهوشی در حین عمل بیمار را تهدید می کند.
 4. ممکن است مری پس از عمل ورم کند.
 5. در برخی موراد معده مسدود می شود.
 6. گاهی اوقات نتیجه عکس خواهد شد و به جای کاهش وزن فرد دچار اضافه وزن می شود و یا هیچ گونه کاهش وزنی نخواهد داشت.
 7. عفونت دیگر خطری است که بیمار را تهدید می کند.

تمامی معایب ذکر شده بسیار نادر بوده و با روش های جدید امکان بروز این مشکلات بسیار کم است. برخی جراحان مجرب توانسته اند احتمال بروز این مشکلات را به زیر 1 درصد برسانند و عملاً هیچ یک از این موارد در حین و پس از عمل جراحی به وجود نخواهد آمد. اما این معایب وجود دارند و نمی توان بدون بررسی از آن ها چشم پوشی نمود.

 

جراحی لاغری چه عوارضی دارد؟

در صورتیکه طبق دستورالعمل های پزشک رفتار شود هیچ عوارضی به وجود نخواهد آمد اما مانند معایب، عوارض احتمالی نیز باید مورد بررسی قرار گیرند.

 1. سرگیجه در هنگام ایستادن
 2. حالت تهوع
 3. استفراغ
 4. مسدود شدن روده
 5. افت مداوم قند خون
 6. زخم معده

طبق موارد ذکر شده مزایای جراحی لاغری بسیار بیشتر از معایب و عوارض آن است. داشتن انتظارات واقع گرایانه از جراحی و تغییر سبک زندگی و عادات غذایی به اندازه ی خود جراحی اهمیت دارند.