Select Page

عمل لاغری معده چگونه است؟  انواع عمل لاغری معده چه هستند؟ تاثیر عمل لاغری معده چقدر است؟ عمل لاغری معده راهی برای لاغری سریع یا زمانبر است؟

 تفاوت جراحی باز و لاپاراسکوپی چیست؟

در جراحی چاقی باز، جراحان یک برش بزرگ در شکم بیمار ایجاد می‌کنند . بیشتر اوقات در جراحی چاقی جراحان از لاپاراسکوپی استفاده می‌کنند، در این روش چندین برش کوچک در شکم بیمار ایجاد می‌کنند و ابزارهای نازک جراحی را از طریق برش‌ها وارد شکم بیمار می‌کنند. جراحان همچنین یک سیم فنری که دوربین متصل به نوک آن است وارد شکم بیمار می‌کنند که تصاویر را بر روی مانیتور ویدئو قرار می‌دهد. جراحی لاپاراسکوپی خطرات کمتری نسبت به جراحی بازدارد و ممکن است درد و زخم کمتری نسبت به جراحی بازداشته باشد. جراحی لاپاراسکوپی نیز ممکن است منجر به بهبود سریع‌تر شود. جراحی باز ممکن است گزینه بهتری برای افراد خاص باشد. اگر از چاقی بالایی برخوردار هستید، قبلاً جراحی معده انجام داده‌اید یا سایر مشکلات پزشکی پیچیده رادارید، ممکن است به جراحی باز نیاز داشته باشید.

عمل لاغری معده در تهران، تفاوت جراحی باز و لاپاراسکوپی

گزینه‌های جراحی کدم‌اند؟

در تهران جراحان اغلب از سه نوع عمل برای درمان چاقی استفاده می‌کنند:

 • باند معده قابل تنظیم لاپاراسکوپی
 • جراحی اسلیو معده، گاسترکتومی اسلیو معده نیز نامیده می‌شود
 • بای پس معده

جراحان از عمل چهارم، انحراف بیلیوپانکراتیک با کلید دوازدهه، کمتر استفاده می‌کنند.

معده باندینگ یا حلقه گذاری معده

در این نوع جراحی، جراح یک حلقه با یک باند در بالای قسمت معده شما قرار می‌دهد تا یک کیسه کوچک ایجاد کند. این باعث می‌شود بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کنید. این باند دارای یک بالون مدور است که با محلول نمک پرشده است. جراح می‌تواند با تزریق یا بیرون آوردن محلول از طریق دستگاه کوچکی به نام درگاهی که در زیرپوست شما قرار دارد، اندازه دهانه آن را از بقیه معده تنظیم کند.

پس از جراحی، برای تنظیم اندازه دهانه باند به چندین مراجعه برای بررسی این عمل نیاز خواهید داشت. اگر باند مشکلاتی ایجاد کند یا به شما در کاهش وزن کمک نکند، ممکن است جراح آن را برطرف کند.

عمل لاغری معده در تهران، معده باندینگ یا حلقه گذاری معده

جراحی اسلیو معده

در جراحی اسلیو معده که گاسترکتومی عمودی اسلیو معده نیز نامیده می‌شود، یک جراح بیشتر معده شمارا برمی‌دارد و فقط یک قسمت موز شکل باقی می‌ماند که با منگنه بسته می‌شود. مانند جراحی باندینگ معده، این جراحی میزان غذایی را که می‌تواند در معده شما جای دهد کاهش می‌دهد و باعث می‌شود زودتر احساس سیری کنید. بیرون آوردن بخشی از معده شما ممکن است بر روی هورمون‌های روده یا سایر عواملی مانند باکتری‌های روده که اشتها و متابولیسم را تحت تأثیر قرار می‌دهند، تأثیر بگذارد . این نوع جراحی قابل‌برگشت نیست زیرا مقداری از معده به‌طور دائمی برداشته می‌شود.

عمل لاغری معده در تهران، جراحی اسلیو معده

بای پس معده

جراحی بای پس معده که Roux-en-Y نیز نامیده می‌شود  دارای دو قسمت است. ابتدا جراح معده شمارا منگنه می‌کند و یک کیسه کوچک در قسمت فوقانی ایجاد می‌کند. منگنه‌ها معده شمارا بسیار کوچک‌تر می‌کنند، بنابراین کمتر غذا می‌خورید و زودتر احساس سیری می‌کنید.

در مرحله بعد، جراح روده کوچک شمارا برش می‌دهد و قسمت تحتانی آن را مستقیماً به کیسه کوچک معده وصل می‌کند. سپس غذا بیشتر معده و قسمت بالای روده کوچک شمارا دور می‌زند بنابراین بدن کالری کمتری جذب می‌کند. جراح قسمت بای پس را تا انتهای قسمت پایین روده کوچک متصل می‌کند. این قسمت بای پس هنوز به قسمت اصلی معده شما متصل است، بنابراین آب‌های گوارشی می‌توانند از معده و قسمت اول روده کوچک شما به قسمت تحتانی روده کوچک منتقل شوند. جراحی بای پس همچنین هورمون های روده، باکتری‌های روده و سایر عواملی را که ممکن است بر اشتها و متابولیسم تأثیر بگذارد تغییر می‌دهد. عمل معکوس بای پس معده دشوار است، اگرچه جراح در صورت نیاز پزشکی این کار را انجام می‌دهد.

عمل لاغری معده در تهران، بای پس معده

سوییچ اثنی عشر

این جراحی که به آن انحراف بیلیوپانکراتیک با کلید دوازدهه نیز گفته می‌شود، پیچیده‌تر از سایر موارد جراحی چاقی است. کلید دوازدهه شامل دو عمل جراحی جداگانه است. مورد اول مشابه جراحی اسلیو معده است. در جراحی دوم سعی می‌کنند غذا را به سمت دور زدن بیشتر روده کوچک شما هدایت کنند. جراح همچنین قسمت بای پس شده را به قسمت آخر روده باریك وصل كرده و به آب‌های گوارشی اجازه می‌دهد تا با غذا مخلوط شوند.

این نوع جراحی به شما امکان می‌دهد بیش از سه مورد دیگر وزن کم کنید. بااین‌حال، این جراحی همچنین به‌احتمال‌زیاد باعث مشکلات مربوط به جراحی و کمبود ویتامین، مواد معدنی و پروتئین در بدن شما می‌شود. به همین دلایل، جراحان این جراحی را اغلب انجام نمی‌دهند.

اکنون‌که می‌توانید غذای جامد را با خیال راحت بخورید، وقت آن رسیده است که برنامه غذایی جدید و عادی خود را در طولانی‌مدت اجرا کنید. تمرکز خود را مصرف بر پروتئین و سبزیجات بدون چربی حفظ کنید تا بتوانید واکنش بدن خود را کنترل کنید. غذاهایی که باید کاملاً از آن‌ها اجتناب کنید، یا فقط از این به بعد فقط در مناسبت‌ها استفاده کنید، شامل شیرینی‌های شیرین و نوشابه است.

با انتخاب گزینه‌های متراکم مواد غذایی، غذاهای خود را عاقلانه انتخاب کنید و از مصرف کالری خالی خودداری کنید. خوردن سه وعده غذایی کم در روز، با کمترین میان وعده، ممکن است به شما کمک کند تا به برنامه خود پایبند باشید. همچنین همیشه باید هیدراته باشید.

عمل لاغری معده در تهران، سوییچ اثنی عشر

نکات بهبودی پس از جراحی که می‌توانند به شما در ادامه مسیر کمک کنند شامل موارد زیر است

 • استفاده کنید یک مخلوط‌کن یا غذا ساز برای درست کردن غذاهای پوره.
 • یاد بگیرید تفاوت بین گرسنگی (جسمی) و اشتها (ذهنی / احساسی) را تشخیص دهید.
 • پرخوری نکنید – معده شما به‌موقع کشیده شده و ازنظر اندازه تثبیت می‌شود.
 • به‌آرامی بجوید  و به‌آرامی غذا بخورید.
 • از کالری‌های غیرمغذی پرهیز کنید.
 • از مصرف قندهای غلیظ خودداری کنید.
 • از مصرف چربی‌های ترانس و غذاهای سرخ‌شده، فرآوری شده و فست فود خودداری کنید.
 • با نوشیدن آب یا نوشیدنی‌های کم‌کالری از کمبود آب بدن جلوگیری کنید.
 • هم‌زمان غذا و نوشیدنی نخورید.
 • در مورد ویتامین‌ها و مکمل‌های چاقی با پزشک خود صحبت کنید تا تصمیم بگیرید که چه چیزی باید مصرف کنید و چه زمانی.
 • ورزش کنید. ورزش کردن با پیاده‌روی شروع کنید و سایر ورزش‌هایی را که از آن‌ها لذت می‌برید مانند شنا، رقص و یوگا را انجام بدید.
 • از مصرف الکل خودداری کنید. جراحی اسلیو معده و انواع دیگر جراحی‌های چاقی ممکن است اثرات الکل را افزایش و تسریع کند.
 • از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی ( NSAID ) مانند ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسن خودداری کنید . این نوع داروهای مسکن بدون نسخه ممکن است پوشش طبیعی و محافظتی معده شمارا کاهش دهند.