Select Page

عمل لاغری سریع با روش های مختلفی می تواند منجر به لاغری شود. عمل های محدود کننده با کوچک شدن اندازه معده و کاهش سرعت هضم عمل می کنند. یک معده طبیعی می تواند حدود 3 پیمانه غذا نگه دارد. بعد از عمل، معده در ابتدا ممکن است به اندازه یک اونس نگه داشته شود، اگرچه بعداً می تواند به 2 یا 3 اونس برسد. هرچه معده کوچک تر باشد، کمتر می توانید غذا بخورید. هرچه کمتر غذا بخورید، وزن کم می کنید.

عمل لاغری سریع بدجذبی/ محدود کننده

عمل های بد جذبی (سو هضم غذا) / محدود کننده، نحوه مصرف غذا را تغییر می دهند. آن ها شکم کوچک تری به شما می دهند و همچنین بخشی از دستگاه گوارش را از بین می برند یا دور می زنند که جذب کالری را برای بدن دشوار می کند. پزشکان به ندرت به دلیل عوارض جانبی عمل های سو جذب را انجام می دهند. به این عمل ها، پس روده نیز گفته می شود.

کاشت دستگاه الکتریکی در عمل لاغری سریع

کاشت یک دستگاه الکتریکی، جدیدترین روش از بین سه روش، باعث کاهش وزن با قطع شدن سیگنال های عصبی بین معده و مغز می شود.

باند معده قابل تنظیم چیست؟

 باند معده نوعی جراحی محدود کننده کاهش وزن است.

نحوه عملکرد باند معده

جراح از یک باند بادی برای فشار دادن معده به دو بخش استفاده می کند: کیسه بالایی کوچک تر و قسمت پایین تر بزرگ. این دو بخش هنوز توسط یک کانال بسیار کوچک به هم متصل شده اند که باعث کند شدن تخلیه کیسه بالایی می شود. اکثر افراد فقط قبل از احساس سیری زیاد یا مریضی می توانند 2/1 تا 1 فنجان غذا بخورند. غذا همچنین باید نرم یا خوب جویده شود.

جوانب مثبت باند معده

انجام این عمل ساده تر و ایمن تر از بای پس معده و سایر اقدامات است. شما جای زخم کوچک تری دارید، بهبودی معمولاً سریع تر است و می توانید برای برداشتن باند عمل کنید. همچنین می توانید باند را در مطب پزشک تنظیم کنید. برای محکم کردن باند و محدود کردن بیشتر اندازه معده، پزشک محلول نمکی بیشتری را به باند تزریق می کند. برای شل شدن آن، پزشک با استفاده از یک سوزن، مایعات را از باند خارج می کند.

عمل لاغری سریع

موارد منفی باند معده

افرادی که باند معده انجام می دهند در مقایسه با افرادی که جراحی های دیگر انجام می دهند، کاهش چشمگیری در کاهش وزن دارند. همچنین ممکن است در طی این سال ها مقداری از وزن خود را به دست آورند.

خطرات باند معده

یکی از رایج ترین عوارض باند معده در عمل لاغری سریع، استفراغ بعد از خوردن خیلی سریع است. عوارض دیگری نیز ممکن است داشته باشد؛ ممکن است بیمار از جای خود بلغزد، یا بیفتد. مانند هر عمل دیگر، این عمل نیز می تواند با عفونت همراه باشد. اگرچه بعید است، اما می تواند زندگی بیمار را تهدید کنند.

عمل آستین (گاسترکتومی) چیست؟

این فرم دیگری از عمل محدود کننده کاهش وزن است. در این عمل جراحی، حدود 75٪ از معده را خارج می کنند. آن چه از معده باقی می ماند، لوله یا آستین باریکی است که به روده متصل می شود.

جوانب مثبت عمل آستین

برای افرادی که بسیار چاق یا بیمار هستند، سایر جراحی های کاهش وزن ممکن است بیش از حد خطرناک باشد. گاسترکتومی آستین یک عمل ساده تر است که راهی کم خطرتر برای کاهش وزن به آن ها می دهد. در صورت نیاز، هنگامی که بیمار وزن کم کرد و سلامتی نسبی به دست آورد – معمولاً پس از 12 تا 18 ماه –می تواند جراحی دوم، مثلا پس معده را انجام دهد.

از آن جا که روده ها تحت تأثیر قرار نگرفته اند، گاسترکتومی بر نحوه جذب غذا توسط بدن تأثیر نمی گذارد، بنابراین احتمال کمبود مواد مغذی در بدن بیمار زیاد نیست.

موارد منفی عمل آستین

بر خلاف باند معده، گاسترکتومی قابل برگشت نیست.

عمل لاغری سریع

خطرات عمل آستین

خطرات معمول شامل عفونت، نشتی آستین و لخته شدن خون است.

عمل بای پس معده چیست؟

پس معده هر دو رویكرد محدود كننده و سو جذب را تركیب می كند. در این عمل، جراح معده را به دو قسمت تقسیم می کنند و قسمت فوقانی را از قسمت پایین جدا می کنند. سپس جراح قسمت فوقانی معده را مستقیماً به قسمت پایین روده کوچک متصل می کند. اساساً، جراح در حال ایجاد میانبر برای غذا است و بخشی از معده و روده کوچک را دور می زند. پرش از این قسمت های دستگاه گوارش به این معنی است که بدن کالری کمتری جذب می کند.

جوانب مثبت عمل بای پس معده

کاهش وزن سریع و چشمگیر است. حدود 50٪ آن در 6 ماه اول اتفاق می افتد. بعد از عمل ممکن است تا 2 سال ادامه یابد. به دلیل کاهش سریع وزن، شرایط تحت تأثیر چاقی – مانند دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا، آرتروز، آپنه خواب و سوزش معده – اغلب به سرعت بهبود می یابند. پس معده نیز نتایج طولانی مدت خوبی دارد.

موارد منفی عمل بای پس معده

مواد غذایی را مانند گذشته جذب نخواهید کرد و این باعث می شود که مواد مغذی کافی دریافت نکنید. از دست دادن کلسیم و آهن می تواند منجر به پوکی استخوان و کم خونی شود. تا آخر عمر باید بسیار مراقب رژیم خود باشید و از مکمل استفاده کنید.

خطر دیگرعمل لاغری سریع بای پس معده، سندرم دامپینگ است که در آن غذا قبل از هضم مناسب از معده به روده ها ریخته می شود. حدود 85٪ افرادی که پس معده می گیرند، مقداری دامپینگ دارند. علائم، شامل حالت تهوع، نفخ، درد، تعریق، ضعف و اسهال است. دامپینگ اغلب با خوردن غذاهای شیرین یا کربوهیدرات دار انجام می شود و اغلب به تنظیم رژیم غذایی شما می تواند کمک کند. برخلاف باند معده قابل تنظیم، پس معده به طور کلی برگشت ناپذیر تلقی می شود. در موارد نادر عکس آن رخ داده است.

خطرات عمل بای پس معده

از آن جا که در عمل لاغری سریع، بای پس معده نسبت به سایر عمل های جراحی پیچیده تر است، بنابر این خطرناک تر نیز هست. عفونت و لخته شدن خون نیز در این عمل همانند بیشتر جراحی ها وجود دارد. بای پس معده احتمال فتق را بیشتر می کند. همچنین، ممکن است به دلیل کاهش سریع وزن، بیمار دچار سنگ کیسه صفرا شود.