Select Page

در این مقاله به طور کامل با عمل ساسی بای پس معده ، مراحل، کاندیدای مناسب این عمل، علت انجام عمل، مزایا و معایب و سرانجام بهترین جراح لاغری که بتواند چنین عملی را انجام دهد آشنا خواهید شد.

عمل ساسی بای پس چیست؟

عمل جراحی ساسی بای پس یکی از جدیدترین روش های جراحی لاغری است که این روزها سر زبان ها افتاده است. این عمل با اینکه جدیدترین عمل لاغری است اما در اصل چیز جدیدی ندارد و ترکیبی از دو عمل اسلیو معده و عمل بای پس معده است که با روش لاپاراسکوپی انجام میشود. ما ابتدا عمل اسلیو را انجام میدهیم، سپس بخشی از انتهای روده کوچک را به بخش اسلیو شده معده متصل میکنیم. با اینکار ما عملا دو مسیر و مجرای عبور مواد غذایی درست میکنیم.

در یک مسیر غذا از مری به بخش باقی مانده اسلیو معده و از آنجا مستقیا به دوازدهه، روده کوچک، روده بزرگ و مقعد میرسد. (تنها حدود ۳۰ درصد غذا از این مسیر عبور میکند. بنابراین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن جذب میشوند.)

در مسیر دیگر نیز، غذا از اسلیو معده مستقیما به بخش انتهایی روده کوچک رفته و از آنجا به روده بزرگ و مقعد میرود. (حدود ۷۰ درصد غذا از این بخش که همان بای پس معده است میگذرد. بنابراین مواد غذایی و قند اضافی جذب بدن نمیشود)

مراحل عمل ساسی بای پس معده

همانطور که گفته شد این عمل تلفیقی از دو عمل جراحی لاغری موفق دیگر یعنی اسلیو معده و بای پس معده است. مراحل آن به صورت خلاصه عبارتند از:

بیهوشی

آغاز جراحی با ایجاد چند برش بسیار کوچک در چند نقطه از شکم

 1. باد شدن شکم
 2. ورود دوربین لاپاراسکوپی و سایر تجهیزات مورد نیاز عمل
 3. از بین بردن تمام اتصالات بخش بزرگی از معده که قرار است آن را در قالب اسلیو خارج کنیم.
 4. انجام عمل اسلیو معده (برای آشنایی کامل با مراحل عمل اسلیو به این صفحه بروید)
 5. جدا کردن حدود ۲۵۰ سانتی متر بخش انتهایی روده کوچک (ایلئوم)
 6. ایجاد برش در بخش کوچکی از ایلئوم در فاصله ۲۵۰ سانتی متری انتهای آن
 7. ایجاد برشی کوچک در بخش انتهایی اسلیو معده
 8. متصل کردن دو برش به همدیگر و دوختن آن ها به هم
 9. بررسی نشت مواد و سرانجام بستن برش ها و پانسمان

بهترین کاندید عمل ساسی بای پس، چه کسی میتواند زیر تیغ جراحی ساسی برود؟

به مانند همه جراحی های لاغری، برای انجام این عمل نیز، بیمار باید کاندید مناسب این عمل باشد. اگر شما هم یکی از ویژیگی های زیر را دارید میتوانید کاندید مناسبی برای این عمل باشید.

 1. سن بین ۱۸ تا ۶۵ سال
 2. بیمارانی که چاق هستند و یا به عبارتی شاخص توده بدنی یا BMI آن ها بیش از ۳۵ است.
 3. بیمارانی که شاخص توده بدنی آن ها بالاتر از ۳۰ است مشروط بر اینکه از سایر بیماری های مرتبط با چاقی مثل دیابت و فشار خون بالا رنج ببرند.
 4. کسانی که عمل اسلیو ناموفق داشته اند.

برای اینکه بتوانید شاخص توده بدنی خود را پیدا کنید میتوانید به صفحه “محاسبه شاخص توده بدنی” مراجعه کنید و ببینید آیا کاندید مناسبی برای عمل جراحی ساسی بای پس معده هستید یا خیر.

چرا عمل ساسی بای پس انجام داده می‌شود؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا جراح لاغری این عمل را برای برخی از بیماران خود انجام میدهند. اما به طور خلاصه ۳ دلیل اصلی انجام این عمل عبارتند از:

در سایر روش های جراحی لاغری ما شاهد کاهش جذب مواد مغذی از جمله ویتامین ها هستیم. زیرا معده دستکاری میشود و یا بخشی از مسیر جذب عملا از کار می افتد. اما با انجام عمل جراحی ساسی بای پس ما همچنان جذب ویتامین داریم و حتی اگر مجبور به دریافت مکمل ویتامینی باشیم، مدت زمان دریافت آن بسیار کوتاه خواهد بود. و به طور کلی با انجام این عمل نیاز شما به دریافت حتی مکمل های مواد معدنی نیز کاهش میابد.

ما روش های زیادی برای مدیریت دیابت داریم اما هیچکدام از این روش ها به کارآمدی عمل جراحی لاغری نیستند. همه عمل های لاغری میتوانند تا حدی به تسکین و کنترل دیابت نوع دو کمک کنند، اما اثربخشی هیچکدام از آن ها به اندازه عمل جراحی ساسی بای پس نیست. محققان و جراحان لاغری معتقدند که در صورت موفقیت عمل و پیروی بیمار از دستورالعمل های جراح لاغری، عمل ساسی بای پس تا ۹۵ درصد میتواند دیابت نوع ۲ را درمان کند.

این عمل به طرز عجیبی عوارض جانبی و برخی از مشکلات و بیماری های مرتبط با چاقی از جمله فشار خون بالا، کلسترل بالا و در نهایت بیماری های استخوانی را درمان میکند یا دست کم تا مرز درمان آن ها را تسکین میدهد.

عمل ساسی بای پس معده چگونه دیابت نوع ۲ را درمان میکند؟

مکانیزم بدن بعد از عمل ساسی برای درمان دیابت نوع دو بسیار جالب است. به محض اینکه بدن بعد از عمل خودش را با شرایط جدید وفق میدهد، به دستور مغز تغییرات اساسی ایجاد میکند. ۳ تا از مهمترین تغیییرات ایجاد شده بعد از عمل جراحی ساسی بای پس که منجر به درمان دیابت نوع دو میشود عبارتند از:

افزایش ترشح هورمون انسولین از لوز المعده

کاهش مقاومت بدن و سلول های بدن در برابر انسولین (چون در دیابت نوع دو سلول های بدن در مقابل انسولین واکنش نشان نمیدهند و نسبت به آن مقاوم هستند.)

و در نهایت از آنجایی که حجم معده کم شده و بخشی از غذا بدون جذب شدن دفع میشود، کالری دریافتی شخص بیمار به شدت کاهش میابد. مخصوصا اگر غذا شیرین یا حاوی قند زیاد باشد.

هزینه عمل ساسی بای پس چقدر است؟

مدت زمان انجام این عمل زیاد است و شخص جراح لاغری باید وقت زیادی صرف عمل کند. از طرفی این عمل یکی از سخت ترین عمل های لاپاراسکوپیک به منظور لاغری است. و از آنجایی که ما عملا دو نوع عمل را در قالب ساسی بای پس انجام میدهیم، طبیعتا هزینه عمل ساسی بای پس بیشتر از هر عمل لاغری دیگری خواهد بود. که البته این هزینه واقعا توجیه دارد زیرا هم سخت و طولانی است و هم نتایج آن بهتر از نتیجه هر عمل دیگری است.

اما در کل هزینه این عمل به فاکتورهای زیر بستگی دارد:

 • شخص جراحی و تخصص او
 • نوع بیمارستانی که شما قرار است در آن زیر تیغ جراحی بروید
 • وسایل و مواد مصرفی که برای عمل شما استفاده میشود
 • هزینه اقامت و بستری شدن شما در بمیارستان
 • و سایر هزینه های اضافی دیگر

نکته:

برای اینکه بتوانید هزینه عمل ساسی بای پس معده را به صورت دقیق مطلع شوید لازم است که به مطب جراح لاغری بروید و بعد از ارزیابی های اولیه از ریز هزینه ها مطلع شوید.

نتایج و مزایای عمل ساسی بای پس کدامند؟

بعد از خوردن غذا و خوراکی ها مقدار زیادی از آن بعد از مدت کوتاهی مستقیما وارد بخش انتهای روده کوچک، روده بزرگ و سپس مقعد شده و دفع میشود. بنابراین کالری آن دریافت نمیشود و دیگر از چاقی خبری نیست.

به دلیل دستکاری نشدن بخش انتهایی معده و دوازدهه، جذب ویتامین ها و مواد معدنی به خوبی انجام میگیرد و شخص بیمار سوء تغذیه را تجربه نمیکند.

به راحتی باعث درمان دیابت و فشار خون بالا میشود. در واقع عمل جراحی ساسی بای پس علاوه بر این که یک عمل لاغری است، جزء عمل های متابولیک هم دسته بندی میشود.

کسانی که پیش از این عمل ناموفق اسلیو معده داشته اند، میتوانند از عمل ساسی بای پس سود ببرند.

معایب و عوارض عمل کدامند؟

هر عمل جراحی عوارضی به دنبال دارد و در این خصوص عمل ساسی بای پس هم میتواند اینگونه باشد. اما خوشبختانه عوارض عمل ساسی بای پس معده بسیار کم و در حد ۲ تا ۳ درصد است. که البته با وجود یک جراح لاغری خوب و رعایت تمام توصیه های ضروری شامل عایت رژیم غذایی و ورزش منظم شما هیچکدام از این عوارض را تجربه نخواهید کرد. با این حال اگر شرایط ذکر شده را رعایت نکنید ممکن است برخی از بیماران برخی از عوارض زیر را تجربه کنند یا نکنند:

 • تنگ شدن معده
 • وارد شدن آمبولی به ریه ها
 • در موارد محدود خونریزی جزئی در محل دوخت و بخیه معده یا روده
 • بروز زخم جزئی در اطراف ناحیه دوخته شده که با دارو به راحتی درمان میشود
 • نشت مواد غذایی از محل بخیه ها که البته جراح لاغری خوب حتما برای پیشگیری از این اتفاق بارها موضع را از بابت نشت چک میکند.

بهترین جراح ساسی بای پس کیست؟

هر کسی نمیتواند این عمل را انجام دهد. اگر واقعا میخواهید این عمل برای شما انجام شود حتما باید هوشیار باشید و به یک پزشک جراح لاغری خوب مراجعه کنید. این پزشک باید تمام ویژگی های زیر را با هم داشته باشد تا واجد شرایط عمل کردن شما باشد:

 • حتما دوره تخصصی جراحی چاقی یا باریاتریک را گذرانده باشد
 • به اندازه کافی عمل ساسی بای پس انجام داده باشد
 • درصد رضایت مشتریانش بسیار بالا باشد
 • تمام اطلاعات از جزئی ترین تا کلی ترین ها را به بیمار خود گوشزد کند
 • با بهترین بیمارستان ها طرف قرار دارد باشد
 • هزینه عمل ساسی بای پس را منصفانه تعیین کند
 • و….