Select Page

شاید شما هم بخواهید بدانید که ” اسلیو معده چه عوارضی دارد ؟ ” . برای پاسخ به این پرسش تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

اسلیو معده یکی از روشهای درمان چاقی مفرط می باشد. برخی از پزشکان ادعا دارند که این روش جراحی، تا ۱۲۰ کیلو اضافه وزن را می تواند کاهش بدهد.

در واقع اسلیو معده یک جراحی خاص مربوط به کوچک کردن معده می باشد. اولین جراحی اسلیو معده در سال ۲۰۰۰ انجام شد و طی یک دهه گذشته، این جراحی هر ساله رو به افزایش است.

همچنین بیشتر از نیمی از جراحی های چاقی که در دنیا انجام می شود، مخصوص جراحی کوچک کردن معده به روش اسلیو معده می‌باشد.

اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

روش جراحی اسلیو معده به این شکل است که معده را به دو قسمت تبدیل می کنند و شبیه به یک موز در می آورند.  جراحی اسلیو معده را افرادی می توانند انجام دهند که بیشتر از ۴۰ کیلو اضافه وزن دارند و نمی توانند با گرفتن رژیم غذایی عادی و ورزش کردن، وزن خود را پایین بیاورند.

همچنین مخصوص افرادی است که از بیماری های مختلف، وزنشان بسیار بالا رفته است. اما باید بدانید که اسلیو‌ معده هم مانند تمام جراحی هایی که باعث تغییر وضعیت یک عضو از بدن می شود، عوارض مخصوص به خودش را دارد.

در ادامه به سوال صلی خودمان یعنی ” اسلیو معده چه عوارضی دارد ؟ ” می پردازیم :

 اسلیو معده چه عوارضی دارد؟

همانطور که گفتیم این جراحی عوارض متعددی را می‌تواند داشته باشد که در ادامه به آنها می پردازیم.

مهمترین عارضه ای که می‌توان در اسلیو معده عنوان کرد این است که فرد دیگر توانایی زیاد خوردن و سریع خوردنش را از دست می دهد و همین است که به روند لاغری اش کمک می کند.

اما برخی از عوارض وجود دارند که اکثر آنها به دلیل انجام ناصحیح جراحی یا استفاده از مواد نامرغوب به وجود می‌آیند. آن ها عبارتند از:

 1. خونریزی در خط منگنه
 2. کمبود ویتامین ها و مواد معدنی
 3. ریزش مو
 4. شل شدن و افتادگی پوست
 5. فتق هیاتل
 6. نشت در خط منگنه

همانطور که در بالا مشاهده می کنید دو مورد از عوارضی که عنوان کردیم به خط منگنه مربوط می شود. منگنه در واقع خطی است که توسط پزشک جراح  لاغری روی معده ایجاد می‌شود و باعث می‌شود که معده به دو قسمت مختلف تقسیم شود.

 • خونریزی در خط منگنه

اولین موردی که در عوارض اسلیومعده عنوان کردیم خونریزی خط منگنه بود. این خط ممکن است خونریزی کند که البته احتمال خونریزی اش کمتر از یک درصد می باشد؛ اما معمولاً خونریزی خط منگنه در این روش درمانی بسیار کمتر از روش‌های دیگر می باشد. اگر خونریزی ایجاد شود باید جراحی دیگری روی بیمار انجام شود تا تمام خونی که جمع شده تخلیه شود و آن قسمت تصحیح شود.

 • کمبود ویتامین ها و مواد معدنی

این مشکل از جایی شروع می شود که شما به دلیل انجام دادن جراحی اسلیو معده، مجبور می شوید اولاً غذایی کمتری بخورید و دوماً غذایی که می خورید، مقدار بیشتری از آن به قسمت روده‌های شما انتقال پیدا کرده و با مدفوع خارج می شود. همین باعث می شود که مواد مغذی معدنی و ویتامین‌هایی که شما از طریق مواد غذایی جذب بدنتان میشد، کاهش پیدا کند.

در اینجا پزشکان تجویز می کنند که پس از عمل جراحی، بیمار حتما از مولتی ویتامین های مختلف برای جبران کمبود ویتامین ها و مواد معدنی بدن استفاده کند.

 • ریزش مو

همچنین ریزش مو هم در ادامه اینکه پروتئین و مواد معدنی مناسب و مورد نیازی که از طریق جذب غذا جذب بدن می شود به شما نمی رسد، اتفاق می افتد. البته این ریزش اکثر اوقات موقتی بوده و با استفاده کردن از ویتامین ها و قرص های ویتامینی این مورد از بین می رود.

 • شل شدن و افتادگی پوست

افتادگی پوست هم به دلیل این که شما بدون اینکه ورزش کنید در حال کم کردن وزن خود هستید، اتفاق می‌افتد. که این مشکل در یک فرد عادی هم که می خواهد وزنش را فقط با رژیم غذایی کم کند هم ایجاد می شود.

 • فتق هیاتل

مورد بعدی که در قسمت ” اسلیو معده چه عوارضی دارد؟ ” عنوان کردیم فتق هیاتل است. زمانی این فتق اتفاق می‌افتد که قسمتی از معده سر بخورد و به دیافراگم قفسه سینه برود،که این مشکل بسیار در افراد چاق شایع بوده و فقط می توان آن را از طریق آندوسکوپی تشخیص داد. برای برطرف کردنش باید محل بیرون‌زدگی با دوختن شدن درمان شود.

 • نشت در خط منگنه

مورد آخر هم نشت خط منگنه بود. مسلماً وقتی با منگنه های مخصوص یک خط در معده ایجاد می‌کنند ممکن است که از آن خط منگنه، مواد غذایی نشت کند. البته این اتفاق فقط در صورتی اتفاق می افتد که عمل درست انجام نشود و از منگنه های خوبی استفاده نشود.

روند جراحی اسلیو معده چگونه است؟

پس از ارائه توضیحات در مورد عوارض اسلیو معده، به روند انجام شدن جراحی اسلیو معده می پردازیم.

 • برای انجام دادن عمل جراحی اسلیو معده، ابتدا برش های کوچکی در دیواره شکم ایجاد می شود. پس از آن معده مورد بررسی قرار گرفته و همچنین رگ های خونی آن به اطراف برده می شود.
 • در مرحله بعدی، یک لوله داخل معده قرار می گیرد که در واقع این لوله، جایگزینی برای سایز معده می باشد.
 • پس از اینکه لوله قرار گرفت، یک منگنه برای تقسیم معده به دو قسمت استفاده می شود.
 • پس از اینکه از منگنه برای تقسیم کردن معده استفاده کردند، معده به شکل یک موز در می آید که حدود ۲۰ الی ۲۵ درصد از حجم اصلی معده را شامل می شود. همین باعث می‌شود که شما کمتر غذا بخورید و کالری اضافی دریافت نکنید.

پس از جراحی اسلیو معده، معده به چه شکل کار می کند؟

اولین تغییری که در معده به وجود می آید این است که باعث می شود افراد بعد از جراحی، خیلی سریع تر از قبل احساس سیری کنند.

همچنین تغییرات هورمونی مانند کاهش ترشح هورمون‌های گرسنگی باعث می‌شود افراد احساس گرسنگی کمتری کنند و مورد سوم این است که هضم توسط معده افزایش می‌یابد و باعث می‌شود غذا بعد از جراحی، سریعتر از روده دفع شود.

نکات مهم پس از جراحی اسلیو معده

روز اول: معمولاً در روز اول پس از جراحی اسلیو معده، پزشکان به بیماران می گویند که باید آب بنوشند تا پاک سازی انجام شود.

روز دوم الی چهاردهم: در روز 2 الی 14 پس از جراحی اسلیو معده، باید مواد غذایی خاصی را خورده شود. مانند پروتئین، لبنیات، آب، آبگوشت و شیر.

هفته های ۳ الی ۵: در این هفته ها باید غذاهای نرم در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود.

همچنین پس از پنج هفته بیماران می توانند شروع به خوردن غذاهای منظم خودشان بکنند.

در این مقاله سعی شد که به پرسش ” اسلیو معده چه عوارضی دارد ؟ ” پاسخ داده شود. امیدوارم که از این مقاله راضی بوده باشید.