Select Page

آیا شما چیزی از عمل لاغری بهاره رهنما می دانید؟ برای دانستن آن با ما همراه باشید.

چاقی مفرط زمانی رخ می دهد که شاخص توده بدنی  (BMI) مساوی یا بیشتر از ۳۰ باشد. عواملی مانند کم تحرکی،افزایش سن، کم خوابی، ژنتیک، کم کاری تیروئید و سندروم تخمدان پلی کیستیک در چاقی مفرط می توانند اثر گذار باشند. امروزه برای رهایی از مشکلات چاقی می توان از روش های جراحی، برای کوچک کردن حجم معده استفاده کرد.

چاقی مفرط

این نوع چاقی که بر اثر افزایش چربی در بدن به وجود می آید.  چاقی می تواند سلامتی فرد را به خطر بیاندازد. بعضی از افراد چاق با استفاده از رژیم های غذایی، ورزش و یا مصرف برخی داروهای کاهش دهنده وزن برای کم کردن وزن خود مبادرت می ورزند؛ اما نمی توانند وزن بدن خود را پایین بیاورند و در حرکت و تنفس کردن یا انجام برخی کارها، با مشکل روبه رو هستند. پس به این افراد برای حفظ سلامتی شان، روش جراحی توصیه می شود.

“عمل لاغری بهاره رهنما چه بود؟” ، در ادامه به پاسخ این سوال می پردازیم.

لاغری بهاره رهنما

بهاره رهنما یکی از بازیگران مطرح سینما و تلویزیون در ایران است که سال ها درگیر اضافه وزن بوده است.  اضافه وزن به طور ژنتیکی در خانواده اش وجود دارد. او انواع روش های لاغری را امتحان کرده است؛ اما موفق به کم کردن وزن خود نشده بود. او همچنین عمل بالون معده را انجام داده بود تا بالون، مانع از پرخوری اش شود؛ اما به دلیل مشکلاتی که به دلیل استفاده از بالون دچار شده بود آن را از بدنش خارج می کند.

بعد از برداشتن بالون، دچار اضافه وزن بیشتری می گردد. او پس از اینکه متوجه می شود یکی از دوستانش عمل جراحی اسلیو را انجام داده است و از نتیجه این جراحی بسیار راضی است؛ به انجام جراحی اسلیو معده ترغیب می شود.

بهاره رهنما بعد از جراحی، زیر نظر یک پزشک حاذق توانسته است با رعایت رژیم غذایی و ورزش کردن به صورت روتین به کاهش وزن حدود 40 کیلویی برسد.

جراحی اسلیو معده چیست؟

اسلیو معده، یکی از انواع جراحی های لاپاروسکوپی کم خطر برای کاهش وزن است. این عمل که برای بیمارانی که  مايل به داشتن جسم خارجي مثل حلقه نيستند؛ روش بسیار مناسبی است.

در این روش جراح ۲ تا ۵ برش کوچک روی شکم بیمار ایجاد می کند و لاپاراسکوپ و دیگر ابزار جراحی را از طریق این سوراخ ها وارد شکم و معده بیمار می کند.

پزشک ۷۰ تا ۸۰ درصد از حجم معده تا قسمت اثنی‌عشری را با استفاده از جراحی، بطور عمودي به كمك ماشین دوخت استاپلر یا منگنه های مخصوصی به دو قسمت تقسیم می کند.

او شاخه‌هاي عصب وعروق اصلی معده و دریچه های ورودی و خروجی معده را نگه می دارد و در آخر، معده به شکل لوله باریکی شبیه مری یا موز در می آید.

 

اتفاقات بعد از جراحی معده

بعد از جراحی اسلیو معده، دیگر حجم معده به اندازه قبل بر نخواهد گشت. معده کوچک می شود و فرد نمی تواند غذای بیشتری مصرف کند و این امر باعث بی اشتهایی فرد می شود. همین امر بتعث شده فرد روند لاغری فرد را افزایش می دهد. همچنین بیمار ظرف دو سال می تواند به وزن دلخواه خود برسد.

کارهای قبل از عمل جراحی اسلیو مهده

پزشک برای جلوگیری از آمبولی در بیمار، براي روز عمل جوراب‌هاي مخصوصي به بيماران می پوشاند تا جلوي لخته شدن خون گرفته شود . همچینن داروهاي ضد لخته خون را تا زمانی که فرد راه رفتن را شروع کند به طور مرتب تزریق می کند.

البته باید این نکته را بدانیم که این درمان ها جایگزین ورزش و رژیم غذایی نمی شوند و افرادی که تحت درمان اسلیو قرار می گیرند حتماً باید تغییراتی را در رژیم غذایی و فعالیت بدنی خود ایجاد کنند.

آیا بعد از اسلیو، معده گشاد می شود؟

قابلیت گشاد شدن معده پس از گذشت 5 سال از جراحی اسلیو معده امکان پذیر است. برای جلوگیری از این مشکل، بیمار با استفاده از  انجام فعالیت‌های وررشی مختلف می تواند کار پیشگیری را انجام دهد. فعالیت ها می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • پیاده روی
 • تنیس
 • شنا
 • دوچرخه سواری

تمام موارد باید به صورت روزانه انجام شود و در کنارشان باید مصرف غذاهای مغذی مانند سبزیجات، میوه ها، پروتئین‌های بدون چربی، حبوبات را افزایش دهید.

و در مقابل باید مصرف غذاهایی با چربی و کالری بالا را کاهش دهید.

اگر بعضی افراد برای تخلیه‌ی روانی خود به هنگام ناراحتی یا عصبانیت، عادت به خوردن بی‌رویه غذا و خوراکی ها را دارند باید با کمک یک روانشناس خبره این عادت بد خود را ترک کنند.

مزایای جراحی اسلیو معده

 • جراحی اسلیو معده عملکرد جذب مواد مغذی و کالری را در روده تحت تاثیر قرار نمی دهد و بیمار دچار مشکلات گوارشی ناشی از نبود قسمتی از روده نمی شود.
 • اگر بيمار در آينده دچار مشکلي شود مي‌توان به راحتي او را آندوسکوپي کرد؛ ولي در عمل باي‌پس معده، بخش باي‌پس‌شده دور از دید و دسترس پزشک است. درنتیجه در صورت بروز مشکل، پزشک نمی توانداز طريق آندوسکوپي به بخش مربوطه دسترسی داشته باشد.
 • مسير عبور غذا به صورت طبیعی و فیزیولوژیک انجام می شود. زیرا فقط حجم کمی از معده باقی مانده است.
 • در صورت رضایتمند نبودن این جراحی، می توان از روش‌های ديگر مانند: دئودنال سوئيچ و باي‌پس استفاده کرد.
 • این عمل در ظرف یک ساعت انجام می شود و اگر به خوبی انجام شود، بیمار می تواند سریع به امورات زندگی روزمره خود بپردازد.
 • بیمار به دلیل اینکه جسمی در بدنش وجود ندارد دچار حساسیت و آلرژی نسبت به مواد خارجی نمی شود .

انواع اسلیو معده

 1. اسلیو گشاد: که در این روش، حدود 60 ‎درصد معده برداشته می شود و برای افرادی که دارای شاخص توده و حجم بدنی 30-35 هستند موثر است.
 2. اسلیو تنگ: در این روش، حدود 80‎ درصد معده برداشته می شود که برای افرادی که دارای شاخص توده و حجم بدنی 35-45 هستند موثر است.

به کدام دسته از بیماران عمل اسلیو معده پیشنهاد می شود؟

 • کسانی که دچار عارضه های چاقی مانند فشار خون، کبد چرب، آپنه یا سایر عوارض اضافه وزن هستند، استفاده از این روش پیشنهاد می شود.
 • بیمارانی که پایین تنه آنها گلابی شکل است و تنها در قسمت پایین بدنشان دچار چاقی هستند.

دستورالعمل های بعد از جراحی اسلیو معده

 • بعد از جراحی، اقدام به خوردن غذا نکنید و از غذاهای آبکی استفاده کنید و بعد از حدود یک ماه به تدریج به خوردن غذاهای سفت و جامد بپردازید و غذا را به خوبی بجوید.
 • میزان فعالیت های خود را در روزهای ابتدایی جراحی کاهش دهید.

خب امیدوارم که با روش اسلیو و عمل لاغری بهاره رهنما ، این بازیگر سرشناس سینما و تئاتر ایران، آشنا شده باشید.