Select Page

چرا باید به عمل های لاغری جدید روی بیاوریم؟ به دلیل تغییر سبک زندگی مردم، امروزه شاهد افزایش روند چاقی در جوامع هستیم. همان‌طور که می‌دانید افرادی که اضافه‌وزن بالایی دارند، با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند. اگر از ظاهر و اندام نامناسب آن‌ها بگذریم، ریسک بروز بسیاری از بیماری‌ها مانند؛ مشکلات قلبی، فشارخون بالا، دیابت و یا مشکلات مربوط به ستون فقرات، در افراد چاق بیشتر است.

پس به‌خوبی درمی‌یابیم که لاغر شدن و کاهش وزن، نقش بسیار مهمی در سلامتی این افراد و پیشگیری از عوارض ناگوار چاقی بازی خواهد کرد. در این مقاله ما به عمل های لاغری جدید به عنوان راهی برای لاغر شدن میپردازیم و تلاش داریم عمل های لاغری جدید را برای شما توضیح دهیم تا در نهایت با آگاهی از نحوه عمل های لاغری جدید و با مشورت پزشک بهترین گزینه ممکن را برگزینید.

چاقی یک بیماری است

امروزه چاقی به‌عنوان یک بیماری شناخته‌شده که طبیعتاً نیازمند یک درمان مناسب است. معمول‌ترین راه درمان چاقی، افزایش تحرک بدنی و رژیم غذایی مناسب می‌باشد؛ که البته این تنها راه‌حل خلاص شدن از دست چربی‌های اضافه نیست.

عمل های لاغری جدید ، چاقی یک بیماری است

با پیشرفت علم در زمینه پزشکی، روش‌های جدیدی برای لاغر شدن و رسیدن به وزن دلخواه وجود دارد، یکی از این روش‌ها که در سال‌های اخیر بسیار مورد استقبال قرارگرفته است، عمل لاغری است. شاید با شنیدن نام این روش، تصور کنید که ریسک این کار بالا است؛ اما باید به شما بگویم که در چند سال اخیر، این روش به‌قدری گسترش‌یافته و پیشرفت کرده است که می‌توانید بدون نگرانی و با خیال راحت چربی‌های اضافی خود را به آن بسپارید.

عمل‌های لاغری جدید

حتماً با افرادی برخورد کرده‌اید که سال‌ها است در حال گرفتن رژیم‌های غذایی گوناگون هستند، اما تغییر چندانی در وضعیت آن‌ها مشاهده نمی‌شود. منظور ما به‌ویژه آن دسته از کسانی است که اضافه‌وزن قابل‌توجهی دارند، اما علی‌رغم کوشش‌های بسیار برای کاهش وزن، به نظر می‌رسد که در این راه ناکام مانده‌اند.

یک‌راه حل بسیار مناسب برای چنین افرادی، استفاده از عمل‌های جراحی لاغری است. عمل جراحی لاغری، یک‌راه اصولی برای درمان چاقی به شمار می‌آید و درواقع با ایجاد تغییر در شیوه گوارش غذا و کاهش میزان جذب مواد غذایی و کنترل دقیق میزان کالری دریافتی فرد با کاهش حجم معده او، باعث کاهش وزن قابل‌توجه و بدون بازگشت خواهد شد که نتیجه آن بازگرداندن سلامتی به افراد و جلوگیری از بروز بیماری‌های مرتبط با چاقی است.

انواع عمل‌های لاغری جدید شامل: روش اسلیو معده، بای پس معده، بالون معده و قرار دادن حلقه قابل تنظیم در معده می‌باشد؛ که در ادامه به بررسی بیشتر این روش‌ها می‌پردازیم.

اسلیو معده

یک عمل های لاغری جدیداین متد، یک شیوه قابل‌اعتماد برای کاهش وزن به میزان قابل‌توجه است. در این روش با کمک متدهای جراحی حدود 70 تا 80 درصد از حجم معده را از بدن خارج می‌کنند، درنتیجه حجم معده به مقدار زیادی کم شده و فرد بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری می‌کند؛ به‌این‌ترتیب در عرض چند ماه شاهد کاهش وزن زیادی خواهد بود.

افراد با شاخص توده بدنی بسیار بالا، یعنی بیش از 40 و یا کسانی که بیش از 45 کیلوگرم اضافه‌وزن دارند و نیز افرادی که مدت‌ها است که رژیم‌های لاغری را دنبال کرده‌اند اما نتیجه‌ای نگرفته‌اند، کاندید انجام این شیوه درمانی هستند.

عمل های لاغری جدید، اسلیو معده

بای پس معده

پیش‌تر گفتیم که روش‌های جراحی لاغری بر دوپایه استوار هستند که شامل کاهش حجم معده و کاهش جذب مواد غذایی است؛ روش بای پس معده، هر دو نتیجه را باهم خواهد داشت؛ یعنی با انجام این متد هم‌حجم معده بیمار به مقدار قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند، درنتیجه او بعد از خوردن غذا، به‌زودی احساس سیری کرده و پرخوری نمی‌کند و هم میزان جذب مواد غذایی توسط روده کاهش می‌یابد.

در این روش، ابتدا با استفاده از متدهای جراحی، بخشی از معده برداشته می‌شود و سپس قسمتی از روده به ادامه معده متصل خواهد شد. این کار به دو روش انجام‌پذیر است: روش برش باز و روش لاپاراسکوپی.

عمل های لاغری جدید، بای پس معده

روش بای پس معده، یکی از مؤثرترین و کم‌خطرترین جراحی‌های لاغری است که در طی چند ماه پس از انجام این روش، شاهد کاهش وزن قابل‌توجه افراد و بهبود مشکلات و بیماری‌های ناشی از چاقی در آن‌ها هستیم.

نکته قابل‌توجه در مورد این روش این است که؛ افرادی که عمل بای پس را انجام داده‌اند، بدن آن‌ها مواد غذایی کمتر را جذب می‌کند که این مواد شامل مواد معدنی ضروری و ویتامین‌ها هم هست. پس چنین اشخاصی برای دریافت این مواد ضروری، باید از مکمل‌ها استفاده کنند.

حلقه گذاشتن در معده یا باندینگ معده

در این شیوه، با قرار دادن یک حلقه سیلیکونی قابل تنظیم، در بخش ابتدایی معده، حجم معده برای دریافت مواد غذایی کاهش پیدا می‌کند، عمر این روش دو سال است یعنی به فرد دو سال مهلت داده می‌شود تا عادات تغذیه‌ای خود را کنترل کند.

مزیت این روش نسبت به سایر روش‌های جراحی لاغری، این است که بخشی از معده برداشته نمی‌شود و کمترین دست‌کاری را بر روی دستگاه گوارش داریم؛ اما نسبت به روش اسیلو معده و بای پس معده، این روش تأثیر کمتری برای لاغری افراد دارد؛ به‌علاوه این روش تأثیری بر روی هورمون‌های گرسنگی و سیری ندارد، به‌این‌ترتیب فرد کاهش اشتها را تجربه نمی‌کند؛ همچنین وجود حلقه که یک جسم خارجی است، ممکن است باعث ایجاد زخم و عفونت در معده شود.

عمل های لاغری جدید، حلقه گذاشتن در معده یا باندینگ معده

بالون گذاشتن در معده

در این روش یک کیسه از جنس سیلیکون، به نام بالون که از محلول نمکی سالین پرشده است، با روش‌های جراحی در داخل معده افراد قرار می‌گیرد. به‌این‌ترتیب بخش زیادی از معده اشغال‌شده و فرد زودتر احساس سیری خواهند کرد.

عمر این متد در حدود 6 ماه است و برای آن دسته از بیمارانی کاربرد دارد که مبتلابه چاقی بیش‌ازحد هستند و بدن آن‌ها به رژیم‌های لاغری پاسخ نمی‌دهد و یا ازنظر روانی قادر به پایبندی به این رژیم‌ها نیستند.

عمل های لاغری جدید ، بالون گذاشتن در معده

این روش نسبت به روش‌های اسلیو معده و بای پس معده، روشی قدیمی‌تر است که امروزه زیاد استفاده نمی‌شود؛ همچنین با قرار دادن بالون در معده فرد 15 درصد از وزن خود را کم کرده و بعد از برداشتن بالون باید سعی کند رژیم غذایی خود را کنترل کند و به ورزش کردن بپردازد.

سخن آخر

همان‌طور که امروزه علم پزشکی در درمان بسیاری از بیماری‌ها موفق‌تر از گذشته ظاهرشده است، در زمینه درمان چاقی هم راه‌حل‌های کارآمدی ارائه می‌کند. فردی که از شر چربی‌های اضافی خود خلاص شده، زندگی جدیدی را تجربه خواهد کرد؛ به عبارت بهتر سلامتی روانی و جسمی هدیه روش‌های لاغری جدید، به افرادی است که برای رسیدن به وزن و اندام ایده آل خود ناامید شده بودند.