Select Page

جهت آشنایی با عمل لاغری بای پس معده با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

عمل لاغری بای پس معده

عمل لاغری بای پس معده امروزه یکی از جراحی هایی است که برای کاهش وزن انجام میشود در این عمل قسمتی از معده شما برداشته میشود. اما کسانی که عمل لاغری بای پس معده را انجام میدهند باید رژیم غذایی خاصی را داشته باشند.

نقش رژیم غذایی در بای پس معده

قبل از انجام جراحی بای پس معده، ابتدا باید شرایط جراحی را داشته باشید و خطرات و مزایای آن را درک کنید. بزرگسالان واجد شرایط این جراحی معمولاً بیش از 45 کیلو اضافه وزن داشته باشند و یا شاخص توده بدنی (BMI) آنها بیش از 35 باشد.

اگر BMI شما بین 30 تا 35 باشد، سلامتی شما به دلیل وزن زیاد شما در معرض خطر باشد و ایجاد تغییر در سبک زندگی منجر به کاهش وزن نشده است، طبق انجمن جراحی متابولیک و باریاتریک آمریکا (ASMBS)، ممکن است واجد شرایط باشید.

برای اینکه یک کاندیدای مناسب برای عمل لاغری بای پس معده باشید، باید از قبل آماده این عمل شوید و بتوانید رژیم و عادات غذایی خود را تغییر دهید. داشتن عادات غذایی جدید می توانند این اطمینان را برای شما حاصل کنند که جراحی دارای اثرات مثبت و مادام العمری است.

قبل از جراحی باید برنامه هایی برای رژیم غذایی خاص تنظیم کنید تا هم قبل و هم بعد از جراحی دنبال شود. رژیم غذایی قبل از جراحی به منظور کاهش میزان چربی در کبد و اطراف آن انجام می شود. این امر خطر عوارض حین جراحی را کاهش می دهد.

پس از جراحی، پزشک دستورالعمل های کلی رژیم غذایی را برای شما تنظیم می کند. رژیم غذایی بعد از جراحی معمولاً شامل چندین مرحله هفتگی است. این به شما کمک می کند تا عمل شما بهبود یابید.

عمل لاغری بای پس معده

قبل از عمل لاغری بای پس معده رژیم بگیرید

کاهش وزن قبل از جراحی به کاهش میزان چربی در کبد و شکم شما کمک می کند . این ممکن است به شما کمک  کند تا بتوانید عمل لاپاراسکوپی را انجام دهید تا جراحی باز. جراحی لاپاراسکوپی کمتر تهاجمی است، به زمان ریکاوری بسیار کمتری نیاز دارد و برای بدن شما راحت تر است.

کاهش وزن قبل از جراحی علاوه بر ایمنی شما در طول عمل، به شما کمک می کند تا روش جدیدی برای غذا خوردن بعد از عمل یاد بگیرید. برنامه غذایی دقیق شما و هدف از کاهش وزن قبل از عمل توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و احتمالاً با کمک یک متخصص تغذیه تعیین می شود.

برنامه غذایی شما ممکن است به محض عمل شروع شود. اگر کاهش وزن کافی اتفاق نیفتد، ممکن است روش به تعویق بیفتد یا لغو شود. به همین دلیل، باید برنامه غذایی را هر چه زودتر شروع کنید.

نکاتی را که باید قبل از عمل لاغری بای پس معده رعایت کنید

دستورالعمل ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است، که این دستور العمل ها شامل موارد زیر میباشد:

 • مصرف چربی های اشباع شده از جمله محصولات شیر ​​کامل، گوشت چرب و غذاهای سرخ شده را مصرف  نکنید یا کاهش دهید.
 • مصرف غذاهای سرشار از کربوهیدرات مانند دسرهای شیرین، ماکارونی، سیب زمینی، نان و محصولات نان را از بین ببرید یا کاهش دهید.
 • نوشیدنی های پر قند، مانند آب میوه و سودا را از بین ببرید.
 • کنترل غذا خوردن را تمرین کنید .
 • از پرخوری پرهیز کنید.
 • سیگار نکشید.
 • از مصرف موادغذایی که توسط پزشک توصیه نشده است خودداری کنید.
 • از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.
 • همراه وعده های غذایی خود از نوشیدنی ها استفاده نکنید.
 • روزانه یک مولتی ویتامین مصرف کنید .
 • شیک های پروتئینی یا پودر پروتئین مصرف کنید .

عمل لاغری بای پس معده

قبل عمل لاغری بای پس معده چی بخورم

رژیم غذایی قبل از عمل لاغری بای پس معده تا حد زیادی شامل ژله های پروتئینی و سایر غذاهای پر پروتئین و کم کالری است که هضم آن آسان است. پروتئین به تقویت و محافظت از بافت عضلانی کمک می کند. پروتئین می تواند به بدن شما کمک کند تا به جای عضله برای سوخت، چربی بسوزاند. پروتئین همچنین به قدرت بدن شما کمک می کند، که می تواند بهبودی را تسریع کند.

با نزدیک شدن به تاریخ جراحی، ممکن است لازم باشد شما یک رژیم غذایی مایع داشته باشید. بر اساس وزن و سلامت کلی شما، پزشک ممکن است به شما اجازه دهد در این مدت مقداری مواد جامد بخورید. اینها ممکن است شامل ماهی، غلات داغ آبدار ، یا تخم مرغ های آب پز نرم باشد.

قبل از جراحی از متخصص بیهوشی در مورد آنچه می توانید یا نمی توانید قبل از جراحی داشته باشید مشورت بگیرید. این پیشنهادات بسته به شرایط شما ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، پزشک ممکن است بخواهد مایعات غنی از کربوهیدرات تا 2 ساعت قبل از جراحی بنوشید.

رژیم غذایی بعد از عمل لاغری بای پس معده

برنامه رژیم بعد از جراحی شامل چندین مرحله است. اینکه هر مرحله چه مدت طول بکشد و آنچه می توانید بخورید و بنوشید، توسط ارائه دهنده خدمات بهداشتی یا رژیم درمانی تعیین می شود.

تمام مراحل بر اهمیت کنترل قسمت های شما تأکید می کنند. این عادت به شما در ادامه کاهش وزن کمک می کند و شما را برای چگونگی خوردن غذا تا آخر عمر آماده می کند.

عمل لاغری بای پس معده

مرحله یک : رژیم مایع

در طی مرحله یک: مصرف مواد مغذی شما به بهبود بدن شما از جراحی کمک می کند. رژیم شما می تواند به شما کمک کند تا از عوارض بعد از عمل جلوگیری کنید.

در طی چند روز اول، شما فقط مجاز به خوردن چند لیوان مایعات شفاف در یک زمان هستید. این به معده شما کمک می کند بدون اینکه توسط غذا کشیده شود، بهبود یابد. پس از مایعات شفاف، میتوانید مایعات زیر را مصرف کنید از جمله:

 • قهوه و چای بدون کافئین
 • شیر بدون چربی
 • سوپ و آبگوشت
 • آب شیرین نشده
 • ژلاتین بدون قند

مرحله دوم: رژیم غذایی تصفیه شده

هنگامی که پزشک تصمیم گرفت شما آماده عمل لاغری بای پس معده هستید، می توانید به مرحله دوم  رژیم غذایی را در دستور کار خود بگیرید. این مرحله شامل غذاهای تصفیه شده است که قوام غلیظ و پودینگ مانند دارند. بسیاری از غذاها را می توان در خانه با دستگاه غذاساز، مخلوط کن یا دستگاه دیگری تصفیه کرد.

چاشنی های ادویه دار ممکن است معده را تحریک کند، بنابراین کاملاً از این موارد پرهیز کنید یا  یکبار امتحان کنید. از میوه ها و سبزیجاتی که دانه های زیادی مانند توت فرنگی یا کیوی دارند، خودداری کنید. همچنین باید از غذاهایی که بیش از حد فیبر مایع هستند مانند بروکلی و گل کلم دور مصرف نکنید.

منبع : دکتر عنبرا – بهترین جراح لاغری