Select Page

عمل لاغری چگونه است؟ عمل لاغری  برای چه کسانی مناسب است ؟ عمل لاغری  عوارض و معایب آن ؟ عمل لاغری و تاثیر آن در زیبایی اندام چیست؟

چاقی چیست؟

چاقی به‌عنوان شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر از شماره 30 یا بیشتر تعریف می‌شود. BMI معیار اندازه‌گیری وزن شما نسبت به قد شماست. چاقی کلاس 1 به معنی BMI 30 تا 35، چاقی کلاس 2 BMI 35 تا 40 و چاقی کلاس 3 BMI 40 یا بیشتر است. کلاس‌های 2 و 3  که به آن چاقی شدید نیز گفته می‌شود، معمولاً درمان آن با رژیم غذایی و ورزش به‌سختی انجام می‌شود.

عمل لاغری

جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی یک نوع جراحی است که جراحان با ایجاد تغییراتی در سیستم گوارشی شما به شما در کاهش وزن کمک می‌کند . برخی از انواع جراحی‌های چاقی معده شمارا کوچک‌تر می‌کند، به شما اجازه می‌دهد هم‌زمان غذا بخورید و بنوشید و احساس سیری زودتر داشته باشید. سایر جراحی‌های چاقی نیز روده کوچک شمارا تغییر می‌دهد  بخشی از بدن که کالری و مواد مغذی غذاها و نوشیدنی‌ها را جذب می‌کند.

جراحی چاقی ممکن است یک گزینه برای کاهش وزن و لاغری شما باشد اگر چاقی شدید داشته باشید و نتوانسته‌اید وزن خود را کاهش دهید یا وزن خود را که ازدست‌داده‌اید به دست آورید می‌توانید با استفاده از روش‌های دیگر مانند تغییر سبک زندگی یا مصرف داروها آن‌ها رو به دست آورید. در صورت داشتن مشکلات جدی بهداشتی، مانند دیابت نوع 2 یا آپنه خواب، مربوط به چاقی، جراحی چاقی نیز ممکن است یک گزینه برای کاهش وزن و لاغری باشد . جراحی چاقی می‌تواند بسیاری از شرایط پزشکی مرتبط با چاقی، به‌ویژه دیابت نوع 2 را بهبود بخشد.

عمل لاغری

آیا جراحی چاقی همیشه جواب می‌دهد؟

نتایج به‌دست‌آمده از برخی مطالعات نشان می‌دهد بسیاری از افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار می‌گیرند، بسته به نوع جراحی که انجام می‌دهند، به‌طور متوسط ​​حدود 15 تا 30 درصد از وزن اولیه خود را از دست می‌دهند. بااین‌حال، هیچ روشی ازجمله جراحی مطمئناً باعث کاهش و حفظ کاهش وزن نمی‌شود. برخی از افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار می‌گیرند ممکن است آن‌چنان‌که انتظار داشتند دچار کاهش وزن نشوند. باگذشت زمان، برخی از افراد بخشی از وزن خود را از دست می‌دهند. مقدار وزنی که افراد می‌توانند دوباره به دست آورند متفاوت باشد. عواملی که بر روی افزایش وزن تأثیر می‌گذارند ممکن است شامل سطح چاقی و نوع جراحی شخص باشد.

جراحی چاقی جایگزین عادات سالم نمی‌شود، اما ممکن است مصرف کالری کمتر و تحرک بدنی را برای شما آسان کند. انتخاب مواد غذایی و نوشیدنی‌های سالم قبل و بعد از جراحی ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کرده و در طولانی‌مدت دچار کاهش وزن شوید. فعالیت بدنی منظم بعد از جراحی نیز به کاهش وزن کمک می‌کند. برای بهبود سلامتی خود، باید به یک‌عمر عادات سبک زندگی سالم و پیروی از توصیه‌های ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خود متعهد باشید.

FDA چندین دستگاه جدید برای کاهش وزن را تأیید کرده است که معده یا روده کوچک شمارا به‌طور دائمی تغییر نمی‌دهد. این دستگاه‌ها نسبت به جراحی چاقی باعث کاهش وزن کمتری می‌شوند و بعضی از آن‌ها فقط موقتی هستند. این دستگاه‌ها ممکن است خطراتی برای سلامتی شما داشته باشند، بنابراین اگر به هر یک از این گزینه‌ها فکر می‌کنید با پزشک خود صحبت کنید. محققان برای مدت طولانی هیچ‌یک از آن‌ها را مطالعه نکرده‌اند و از خطرات و فواید طولانی‌مدت آن اطلاع ندارند.

  • در سیستم تحریک الکتریکی پزشکان از یک دستگاه کاشته شده در شکم شما از طریق جراحی لاپاراسکوپی، استفاده می‌کنند که فعالیت عصبی بین معده و مغز شمارا مسدود می‌کند. این دستگاه روی عصب واگ کار می‌کند که به مغز کمک می‌کند احساس معده پر یا خالی شود.
  • سیستم بالن معده شامل یک یا دو بادکنک است که از طریق لوله‌ای که از طریق دهان شما وارد می‌شود، در معده شما قرار می‌گیرد. پزشک یا پرستار شما قبل از عمل به شما آرام‌بخش می‌دهند. هنگامی‌که بادکنک‌ها در معده شما قرار گرفتند، پزشکان آن‌ها را با آب‌نمک باد می‌کنند تا فضای معده شمارا اشغال کنند و به شما کمک می‌کنند احساس سیری بیشتری داشته باشید. شما باید بالن‌ها را بعد از 6 ماه یا یک سال بردارید.
  • دستگاه جدیدی از پمپ برای تخلیه بخشی از غذا در معده شما بعد از غذا استفاده می‌کند. این دستگاه شامل یک لوله است که از داخل معده شما به یک درگاه در خارج از شکم شما می‌رسد. درگاه دریچه کوچکی است که بر روی شکاف شکم شما قرار می‌گیرد. حدود 20 تا 30 دقیقه بعد از غذا خوردن، لوله را از درگاه به پمپ متصل می‌کنید و دریچه را باز می‌کنید. پمپ محتوای معده شمارا از طریق لوله‌ای به داخل توالت تخلیه می‌کند، به‌طوری‌که بدن شما حدود 30 درصد کالری دریافتی را جذب نمی‌کند. در هر زمان می‌توانید دستگاه را بردارید.

عمل لاغری، چاقی

هزینه جراحی چاقی چقدر است؟

به‌طور متوسط ​​هزینه جراحی چاقی بین چند میلیون تومان هزینه دارد هزینه جراحی چاقی بستگی به نوع جراحی شما دارد و آیا مشکلات مرتبط با جراحی دارید. هزینه‌ها ممکن است بر اساس محل زندگی شما بیشتر یا کمتر باشد. مبلغی که بیمه پزشکی شما پرداخت خواهد کرد، بر اساس ارائه‌دهنده بیمه متفاوت است.

در صورت داشتن برخی از معیارها و توصیه پزشک و برخی از برنامه‌ها سه نوع روش جراحی چاقی را شامل می‌شوند: بای پس معده، باند معده و اسلیو معده. برخی از طرح‌های بیمه‌ای ممکن است شمارا ملزم به استفاده از جراحان و مراکز تأییدشده کنند. برخی از بیمه‌ها همچنین از شما می‌خواهند که نشان دهید که با انجام یک برنامه لاغری غیر جرحی قادر به کاهش وزن نیستید یا سایر شرایط را برآورده می‌کنید.

عمل لاغری